Kaçak avcılar bu sefer kaçamadı

İlimizde avcılık, av kaynakları, avlanma alanları ve avcı sayısı olarak ülkemizin önde gelen illerinden biri olduğuna dikkat çeken Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Osman Demirel, "Sakarya'da avcılığı resmi olarak ve kurallarına uygun bir şekilde yapan avcıların yanında yer yer kaçak olarak ve herhangi bir kurala bağlı kalmaksızın avlanan ve camiada bohçacı olarak tabir edilen kaçak avcılar da bulunuyor" dedi.

Demirel yaptığı açıklamada, "Müdürlüğümüz Av Koruma ekiplerince gerek düzenli olarak koruma kontrol çalışmaları kapsamında, gerekse müdürlüğümüze gelen ihbarlar doğrultusunda 9-15 Aralık tarihleri arasında 11 adet kaçak avcı yakalanmış olup bu bohçacılara toplam 4 bin 800 TL idari yaptırım cezası uygulandı. Avcıların avlanırken gerekli kurallara uyması başta kendileri için en uygun olan durumdur.

Zira gerçek anlamda insanlığın doğasında yer alan bir eylem olan avcılık kurallarına uygun yapıldığı takdirde spor niteliği kazanmaktadır. Çoğunlukla hiçbir savunması olmayan, insanlara zarar verme ihtimali bulunmayan ve yaşamları boyunca kaçmak zorunda olan hayvanları, tuzaklar kurmak, yasak malzemeler kullanmak gibi erdemli insanların yapamayacağı yöntemlerle öldürmeye çalışmanın avcılıkla ilgisi olmadığı bilinmelidir.

Avcıların bu sporu insanlığa yakışır bir şekilde yapması onları daha da memnun edecektir. Çünkü her spor kendi kuralları içinde yapılırsa spor niteliği taşır. Avcılarımızın bu bilinçle hareket ederek kendilerine yakışan şekilde davranmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2678501/kacak-avcilar-bu-sefer-kacamadi