Taşıma pancarla hayatta kalmaya çalışıyor!

*Aziz Güvener'in haberi

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından 2004 yılında özelleştirme idaresinden satın alınan Adapazarı Şeker Fabrikası, Sakarya'da pancar ekim alanlarının azalması nedeniyle işleyecegi pancar ihtiyacını Adapazarı'na 180 kilometre uzaklıkta bulunan Eskişehir'den gelen pancar ile karşılıyor.
Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) Başkanı Ahmet Aya hayatta kalma mücadelesi verdiklerini söyleyerek 'Kampanya döneminde bu sene 60 bin tonu Adapazarı'ndan 240 bin tonu da Eskişehir'den olmak üzere 300 bin ton pancar işlenecek.Aslında bu rakamı artıralibiliriz. Ancak kota sorunu yaşıyoruz' dedi

PANCAR ÇİFTÇİSİ SATIN ALDI

Adapazarı'nda 2004 yılında Özel2004 yılında Özelleştirme İdaresine devredilen Adapazarı Şeker Fabrikası, 2005 yılında 45 Milyon 750 Bin Amerikan Doları bedel ödenerek Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından satın alındı.
1999 yılında meydana gelen deprem nedeniyle büyük ölçüde hasar gören ve 7 yıl atıl kalan Adapazarı Şeker Fabrikasının tamir edilerek yeniden üretime geçirilirken uzun süre pancar üretimi yapmayan alternatif ürünlere yönelen Adapazarı çiftçisine yeniden pancar ektirme çalışmaları başlatıldı.
Fabrikada kampanya döneminde 750 işçi çalışırken, şeker üretiminin yanı sıra yan ürünler de üretiliyor. Kampanya döneminin ardından şeker üretilen pancardan elde edilen küspenin yüzde 20'lik kısmı çiftçiye ücretsiz olarak dağıtılıyor.
Fabrikanın satın alınması için finans kuruluşundan alınan borç ise büyük bir yük olarak duruyor. Son olarak kotanın düşürülmesiyle fabrika ancak kendini çevirir hale gelirken, yapılandırma taksitlerinin ödenmesinde de sıkıntı yaşanıyor.

PANCAR EKİMİ ALANLARI AZALDI

Adapazarı Şeker Fabrikasında pancar kampanyasının başlamasıyla pancar dolu TIR'lar fabrikaya gelmeye başladı. Ancak Sakarya'da pancar ekim alanlarının azalması nedeniyle fabrika pancar ihtiyaçını Eskişehir'deki pancar ekim alanlarında anlaşma yaptığı çiftçilere ektiriliyor
Adapazarı Parcar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya fabrikanın kota sorunu nedeniyle üretiminin Şeker Üst Kurulu tarafından azaltılması nedeniyle üretimlerinin engellendiğini belirtti.Aya şunları söyledi:
''2011-2012 dönemi için Şeker Kurulu tarafından Adapazarı Şeker Fabrikası için belirlenen 'A' kotası 32 bin 400 ton. Tabii bu sene 'C' şekeri denilen ihraç kayıtlı, yurt dışına ihraç ettiğimiz Londra Borsasına göre belirlenen; iç piyasada tüketiminin yasal olmadığı şekeri de üretmeyi hedefliyoruz bu yıl. Fabrikanın günlük üretim kapasitesi 6 bin 500, yıllık 99 bin ton. Bize verilen kota 32 bin ton. Yaklaşık yüzde 70 düşük kapasiteyle çalışıyoruz.
''Biz Eskişehir'den pancar gelecek diye fabrikayı satın aldık' diyen Aya sözlerini şöyle sürdürdü:
''Adapazarı'nda yaşayan herkes bilir eskiden de vagonlarla şehir merkezine kadar pancar geliyordu Eskişehir'den. Çünkü Eskişehir'de yaklaşık 1 Milyon 600 bin ton 4'lü münavebeye göre pancar ekimi var. Eskişehir Şeker Fabrikasının yıllık işlediği pancar 750-800 bin ton. Yani bir o kadar daha ekim alanı dışarıda kalıyor. Biz de ekilen bu pancarın bir miktarını -Adapazarı'ndaki çiftçiyle yaptığımız sözleşme gibi- sözleşme yaparak alımını yapıyoruz. Bununla ilgili Şeker Kurumunun kestiği cezalar var kamuoyu biliyor. Adapazarı Şeker Fabrikasının yaşaması için almak zorundayız. Adapazarı'nda hem yeterli ekim alanı yok hem rakip ürün çok ve pancarın içindeki şeker oranı da düşük. Eskişehir'den alınan pancarın 100 kilosundan 16 kilo şeker elde edersiniz; Adapazarı'ndan alınandan 11-12 kilogram. Böyle bir kayıp söz konusu oluyor. Çiftçi bazında da değerlendirdiğimiz zaman Eskişehirli çiftçiler ve Ziraat Odaları bize çok büyük destek veriyor. Biz de Adapazarı Şeker Fabrikası olarak Eskişehir çiftçisine yaklaşık 240 bin ton civarında pancarın karşılığında bir bedel ödüyoruz. Nakliye konusunda da önemli çalışma oluyor.

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2678669/tasima-pancarla-hayatta-kalmaya-calisiyor