Tavuk çiftliklerinde Rusya endişesi!

Rus uçağının düşürülmesi sonrasında iki ülke arasında yaşanan gerginlik ihracatta da endişeleri artırdı. Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, krizin Sakarya'yı da etkileyebileceğini ancak büyük bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

BEYAZ ETE AMBARGO

Rusya Türkiye'den satın aldığı beyaz et alımını 1 Aralık itibari ile durduracağını açıklayınca gözler Sakarya'daki üretim çiftlerine çevrildi. Sakarya'da tavuk çiftliği bulunan üreticiler yaşanacak gelişmeleri endişeyle takip etmeye başladı.

ŞENOĞLU RAHATLATI

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, beyaz ihracatında yaşanabilecek olumsuzluklarla ilgili Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulundu.
Çok fazla endişelenmeye gerek olmadığını söyleyen Şenoğlu, açıklamalarıyla beyaz üreticilerini bir nebze de olsa rahatlattı.

İHRACATI ETKİLEYECEK

Hamdi Şenoğlu,Sakarya'nın Rusya'ya olan ihracatının büyük bir bölümünü beyaz et sektörünün oluşturduğunu dile getirdi. Sebze ve narenciye gibi ürünlerin çok fazla ihraç edilmediğini belirten Şenoğlu, "Türkiye'nin haklı olduğu olayın ardından Rusya ile başlayan krizin Sakarya'nın ihracatına elbette etkisi olacak" dedi.

'DERİN BİR SORUN OLMAZ!'

Sakarya'daki tavuk çiftliklerinin Kaynarca, Geyve ve Adapazarı'nda yoğunlaştığını belirten Şenoğlu, "Çiftçiler kısmen bu krizden etkilenebilirler. Ancak, bunun çok derin bir sorun yaratacağını tahmin etmiyorum. Sonuçta üreteciyiz,kaybedecek bir durumumuz yok!" dedi.

'ÜRETEN BİR ÜLKEYİZ'

Yeni ihracat pazarlarıyla sorunun aşılabileceğine vurgu yapan Şenoğlu, "Rusya olmasa başka ülkeye ihracat olur. Yani Rusya beyaz et ithalatını durdurdu diye panik yapacağımız bir durum yok. Üreten bir Türkiye'yiz" ifadelerini kullandı.

700 MİLYON DOLARLIK PAZAR

Beyaz et ihracatı Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı önemli ihraç kalemlerinden birini oluşturuyor.Geçtiğimiz yıl Rusya'ya 16 milyon dolarlık tavuk eti ihraç edildi. Bu rakamın, 2015 sonu itibari ile 23,5 milyon doları bulması bekleniyordu. Türkiye ile Rusya arasında 700 milyon dolarlık ihracat pazarı bulunuyor. Tavuk ihracatının toplam pazardaki payı da yüzde 2'yi buluyor.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2679665/tavuk-ciftliklerinde-rusya-endisesi