Abhaz çocuklar bayramı Akyazı'da kutladı

TRT tarafından her yıl düzenlenmekte olan 23 Nisan Çocuk şenliğine Abhaz çocukları da davet edilmiş, daha sonra Gürcistan'ın itirazı üzerine TRT'nın yaptığı davetten vazgeçmesi Türkiye'de yaşamakta olan Abhaz kökenli vatandaşları üzmüş, bunun üzerine TRT tarafından davet edilen çocuklar Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından İstanbul'a davet edilmiş ve davet edilen Abhaz çocuklar daha sonra Akyazı'nın Akbalık Mahallesindeki güreş alanında düzenlenen alternatif bir kutlamaya getirilerek kırılan gururları bir nebze olsun giderilmeye çalışıldı.
HER İKİ DEVLETİN MİLLİ MARŞLARI ÇALINIP SÖYLENDİ

Akbalık mahallesinde düzenlenen kutlama töreni saygı duruşu, ardından Türkiye ve Abhazya Milli marşlarının çalınıp söylenmesiile başladı.
Programın sunuculuğunu yapan Ülkü Yıldız (Aşüpha) kürsüye ilk olarak Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Feridun Aksoy'u çağırdı. Aksoy konuşmasında Abhazya Devleti çocuklarının 23 Nisan Çocuk şenliğine katılmalarını yaptığı itiraz ile önleyen Gürcüstan'ı kınadıklarını söyledi bu olay Türkiye'de yaşamakta olan Abhaz kökenli insanları derinden üzdüğünü sözlerine ekledi ve gösterilen birlik ve beraberlik ile yoğun katılımdan ötürüde herkese teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye alternatif kutlamanın Akbalık'da yapılmasına öncülük eden Apsuvalar grubu adına Agumba Canbarın geldi. Canbarın çocuklar üzerinden siyaset yapan Gürcüstanı bu anlamsız tutumu nedeniyle şiddetle kınadıklarını söyledi ve bugün burada gururları incinen bu çocuklarımızı Türkiye'ye davet ederek kırılan gururlarını onarmak ve yalnız olmadıklarını göstermek istedik dedi ve katılanlara teşekkür etti.
Daha sonra kürsüye Sakarya Abhaz kökenli CHP Milletvekili Engin Özkoç geldi. Özkoç

konuyu TBMM'inde de dile getirdiğini belirterek bizden neden korkarlar anlamakta zorlanıyorum. Çünkü dünya'da Abhaz demek barışın sembolü olan millet demektir. Abhaz milleti hiç bir zaman savaşı başlatan taraf olmamış bilakis ülkesini korumak zorunda kaldığı için savaşmıştır.
Abhazlar olarak bizler birlik ve beraberliği, kardeşliği ve barışı daima ön planda tuttuk. Bunu bilmeyen yoktur. Benim TBMM'indeki konuşmamdan sonra Gürcü olan milletvekili arkadaşlarımda bu konuşmamdan sonra beni ayakta alkışladı. Bu demektir ki, Türkiye'de yaşamakta olan Abhazlar ve Gürcüler geçmişte olduğu gibi bu günde kardeştir ve kardeş kalmaya da devam edeceklerdir diyen CHP Sakarya Milletvekili Özkoç, sözlerini şöyle tamamladı '' Canlar vererek bağımsızlığını kazanmış olan Abhazya'nın Ülkemiz tarafından da tanınmasını istiyoruz ve bunun geciktirilmeden yapılmasını da yürekten talep ediyoruz.''
GÖSTERİLERİ BÜYÜLEDİ

Abhazya'dan gelen çocukların yaptıkları birbirinden mükemmel gösterileri izleyenleri adeta büyüledi ve her gösterinin ardından ayakta alkışlandılar.
ÖDÜL YAĞMURUNA TUTULDULAR

Gösterilerini tamamlayan Abhaz çocuklara ödüller adeta yağmur gibi yağdı. Hediye vermek isteyenlerin uzun kuyruk oluşturdukları gözden kaçmadı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2680148/abhaz-cocuklar-bayrami-akyazida-kutladi