Öğrencilerine sigaranın zararları anlatıldı

Adapazarı Hacı Zehra Akkoç Kız Lisesi öğrencilerine sigaranın zararları ile ilgili sunum ve hastalıkları konusunda uzman kişilerce bilgi verildi.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayrullah Yazar "Tarımsal alanda mikropları öldürmek için nikotin zehri kullanılıyor, ama insanlar tütünde bulunan bu maddeyi sigara ile içine çekiyor "dedi.

Sakarya Halk Sağlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğün işbirliği çerçevesinde okullarda öğrencilere sigaranın zararları anlatılma Projesi çerçevesinde dün Hacı Zehra Akkoç Okulu Kız Lisesi spor salonundan Okul Müdürü Asım Kocataş Müdür yardımcısı Erhan Ayhan ve öğrencilerin katılımı ile düzenlenen"Sigara içiciliği hastalığı" konulu bilgilendirme semineri yapıldı.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayrullah Yazar ve Sakarya Halk Sağlığı Müdürlüğü Tıbbi Müdür Yardımcısı Dr. Ali Naci Atar, Halk Sağlığı Müdürlüğünden Psikolog Mustafa Sait tmbrt öğrencilere sigaranın zararını anlattıldı.

Sigaranın zararlı ve sigarada bulunan zehrin insan sağlığına verdiği zararı Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Tıbbi Biyoloji Bölümü A.B.D Yrd. Doç. Dr. Hayrullah Yazar şöyle anttlı "Sevgili öğrenciler sigara içiciliği hastalığı ile ilgili bu vereceğim seminerin ardından sigarayı içmek gibi bir düşünceniz tamamen yok olacak.Hayatınızın sonuna kadar sigaradan uzak duracaksınız diye düşünüyorum. Sizler bu konuyu dert edinmelisiniz toplumsal farkın dallık oluşturmamız gerekiyor nikotin tütün yaprakları üzerinde bulunan zehirli bir maddedir.Tolu iğne kadar bir nikotin zehri insanı öldüre bilir felç dahi yapa bilir.Bu derce tehlikelidir. Tarımsal alanda da mikropları öldürmek için nikotin zehri kullanılıyor. Akciğerlerimiz aracılığı ile vücudumuza giren sigara dumanı partikülleri yıkıcı etkilerini hemen başlatmaktadır. Öncelikle akciğerlerimizin savunma mekanizmaları üzerine son derece olumsuz etkileri vardır. Savunma hücrelerinin fonksiyonun bozar. Silia hücrelerin sayısını azaltır. Mukus üreten hücreler artar. Akciğerler enfeksiyonlara açık hale gelir. Bakteriler alt solunum yollarında kolonize olurlar. Böylece sigara içenler daha sık hasta olurlar ve daha zor iyileşirler" dedi.

Hacı Zehra Akkoç Kız Lisesinde yaklaşık 2 saat süren seminerde sigaranın insanlara verdiği zararları anlatıldı.

Nurettin ERYILMAZ

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2680451/ogrencilerine-sigaranin-zararlari-anlatildi