SEDAŞ’ta Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven8 Mart 1857 tarihinin,kadınlara yönelik sömürü, ayrımcılık ve şiddetin zirveye çıktığı ve insanlık tarihinde bir leke ve ibret verici bir tarih olduğunu belirterek, "Kadınlarayönelik negatif ortadan kalktığı, bu bilinç ve anlayışın tüm insanlık tarafından özümsendiği bir dünyayı özlüyorsak, buna katkı sağlamak adına mesaj verirken, uygulamada da bunu gösteriyor olmamız gerekir"dedi.

Kadınların doğumdan ölüme kadar insan hayatının her safhasında belirleyici bir rol ve etkiye sahip olduğunu vurgulayan,SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Kadınlarımıza yönelik her tür ayrımcılığın, çağdışılık, medeniyetsizlik olduğunu kabul ediyoruz. Sevginin, şefkatin, fedakarlık ve sabrın simgesi olan kadınlarımız en değerli, en yüce varlıklarımızdır. Yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın, Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Başta annelerimiz olmak üzere, ilk öğretmenimiz olarak, onların üzerimizdeki katkılarını yadsıyamayız. Her insanın üzerinde bir kadın emeği vardır.SEDAŞ'ın 11 Şubat 2009 tarihinde özelleşmesi sonrasında şirketimiz bünyesinde toplam bayan çalışan sayısında % 200 oranında artış sağlanmıştır. 789 şirket çalışan sayısı içinde bayan çalışan sayısı 109'a ulaşmıştır. Şirketimiz bayan istihdamını önemsemekte olup bu oran daha da çok artacaktır.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınlarımıza minnet ve şükran duygularımı ifade ediyor, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın sona ermesi dileğiyle Kadınlar Gününüzü kutluyorum"dedi.

Kadınlar Günü'nün kutlandığı tarihin sembolü olan 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle ve bir tekstil fabrikasında greve başlamasıyla başlayan olaylar sırasında,yaşanan çatışmalar ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ile çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu çoğu kadın 129 işçi can verdi.İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2681254/sedasta-dunya-kadinlar-gunu-kutlandi