Bu yazıda kendinizi bulacaksınız!

Gümrükönü Yazıları / Fahri Tuna

'1998'de Suadiye'de bir özel dershaneye gittim. Arkadaşım çocuğunu kaydettiriyor. Dershanenin ortaklarının biriyle muhatabız. Bana 'sen Arif değil misin?' dedi, 'evet' dedim. 'Beni tanımıyor musun?' dedi? Dikkat 'Sabit'siniz' dedim. Fizik öğretmenimizdi. Hatırladım. 'Hala 'sabit' mi diyorsunuz? Dedim, 'evet' dedi. Gerçek adını o zaman da bilmiyorduk, o gün de sormadım, o da söylemedi. 'Sabit'di lakabı. Coğrafyacımızın adı 'Seyfi Baba'ydı. Çok ilginç bir adamdı. Sözlüde ne anlatırsan anlat dinlemezdi. Dinlediği zaman da saçmalarsan döverdi. Edebiyat öğretmenimiz Gülçin Devrim'in en meşhur hitabı 'haşaratlarrr'dı. Sempatik gelirdi bu hitap bize. Edebiyat öğretmemiz Necati Mert - ki üniversiteden mezun olup bize gelmişti- öğrencilerin kendisini dinlemediğini görünce, 'beyler biz buraya kestane kavurmaya gelmedik, ders anlatıyoruz' diye posta koymuştu.' (1)

HEPİNİZİ SAYĞIYLA ANIYORUZ..

TARIK PEKERKEN;
'NEDİM KURTİÇ SIK SIK İBRAHİM ERTİRYAKİ'YE KRİZ ÇIKARTTIRIRDI'

'Ben liseyi Adapazarı Lisesi'nde 1969-72 yılları arasında okudum. Müdürümüz Ruşen Altınok'tu. Matematik'e Hayrettin hoca, Müzik'e Mustafa Hoca, Psikoloji'ye Zafer hanım, Tarih'e Dinçer bey, Kimya'ya 'Çürük' Şeref hanım, yine Kimyaya Halise hanım, Edebiyata Gülten hanım gelirdi, çıtı pıtı çok hanım hanımdı. Çok iyi bir edebiyatçımızdı. Beden eğitimine önce Gürak bey, sonra Arif bey geldi. Sınıf arkadaşlarıma gelince; futbol takımı kaptanı Nedim kurtiç, ben judo takımı kaptanıydım, basketbol takımı kaptanımız 'Kriz' lakaplı İbrahim Ertiryaki'ydi, İşadamı Sabahattin Cicioğlu da bizim sınıftaydı. İbrahim uyumluydu ama ders çalışmayı da severdi, ne zaman ders çalışacağı tutsa, sıra arkadaşı Nedim Kurtiç elinden defter kitaplarını alırdı. Aslında 'kriz'leri Nedim Kurtiç çıkartıyordu. Bir senesinde tam giriş merdivenlerinin üzerindeydi sınıfımız. İbrahim Ertiryaki'nin gene ders çalışacağı tuttu. Nedim de onun defter kitaplarını aldı camdan aşağıya attı, İbrahim de onun kilerini. Bunu gören bütün sınıf defter kitapları camdan aşağıya attık. Merdivenler doldu taştı. İdare olaya el koydu. Müdür, müdür yardımcıları, bütün disiplin kurulu bizim sınıfa üşüstü. Filmlerdeki gibi böyle kollarımızdan tutup alıp ifadeye çektiler. Sonunda da bir şey çıkmadı çok şükür. Okulun en renkli sınıfı, Hababam sınıfı bizimkiydi yani.' (2)

KAMİL ÖZKAN:
'HOCAYA SELAM VERDİM, CEKETİM YANDI'

'Ben 1971'de girdim Adapazarı Ortaokuluna, 1977'de mezun oldum. Beden eğitimi öğretmenlerimiz Arif Bektaşoğlu ve Gürak Sağduyu'ydu. Tarih öğretmenimiz Dinçer Öztürk'tü. Hanımı Zafer Öztürk Felsefe grubu öğretmenimizdi. Biyoloji öğretmenimiz Didar Kaçar'dı. Edebiyat öğretmenimiz bir dönem Necati Mert, bir dönem de hanımı Necla Mert'ti. Cebir-Geometri'ye Handan Peltek ve Şükrü Doğrugider girdi. Şükrü Doğrugider'e 'Şello' derlerdi. Resim hocamız Ali Faik Peltek'ti. Kimya Avni Bayrak girdi. Müzik dersimize Füsun Karaahmetoğlu'nun babası merhum Mustafa Karaahmetoğlu giriyordu. İlk piyanoyu onunla tanıdık.Prof.Dr.Mehmet Ali Yalçın, Şadi Tanış, Melih Örgüt, Grafiker Nesrin Çetiner, Makine Müh. Güzide Işıklı, Şaban Kaludra hep sınıf veya devre arkadaşlarımızdı. Lise 1'deyim. Çark caddesinde yürürken bir baktım karşıdan Mustafa karaahmetoğlu geliyor.Ben de sigaraya yeni başlamışım. Elimde sigara, avucuma alıp elimi cebime soktum. Selam verdim, hocam geçtikten sonra sigarayı alıp içmeye devam ettim. Cevatbey işhanı önüne geldiğimde bir arkadaşım 'Kamil, ceketin yanıyor' dedi. Çıakrdım ceketi, gerçekten ceketin cebi avuç içi kadar yanmış, duman tütmeye devam ediyordu. Zaten tek de ceketim vardı. Babamı nasıl ikna ederim diye ağlaya ağlaya akşam eve gittim. Hocalarımıza çok büyük saygımız vardı o zamanlar.'(3)
ŞADİ TANIŞ:
'İNGİLİZCE'YE KIL METİN GELİYORDU'

'Ben 1971-77 yılları arasında ortaokulu ve liseyi Adapazarı Lisesi'nde okudum. Edebiyata Necati Mert, Necla Mert, Duran Yıldız gelmişti. 'Çürük' lakaplı Şeref hanım Kimya, bir ara da Avni Bayrak, 'Küsurat' lakaplı Gülçin hanım Matematik'e, Beden dersine Arif Bektaş, Felsefe'ye Sevil hanım giriyordu. İngilizceye 'Kıl Metin' geliyordu. İnşaat mühendisi /işadamı Melih Örgüt, Prof.Dr. Mehmet Ali Yalçın (elektrik-elektronik müh)., inşaat mühendisi Melike Ulusakarya, İnşaat Mühendisi Veysel Serbes hep sınıf arkadaşlarımdı. (4)

SERVET SEZGİN:
'ÇÜRÜK ŞEREF, ÇİLLİ DİDAR, GÖZLÜK MUSTAFA, DELİ KEMAL, BİTİRİM ARİF'

'Ben Adapazarı Lisesi 1978 mezunuyum. Kimya hocamız 'Çürük' lakaplı Şeref hanımdı. Biyolojiye 'Çilli' Didar hanımdı. Yüzünde çiller vardı. 'Çilli bom bom' şarkısı o zamanlar çok meşhurdu. Arkadaki haylaz arkadaşlar 'Çilli bom bom' şarkısını tuttururlar, hoca da bir türlü onları susturamaz ağlamaya başlardı. Tarihe kızların baş düşmanı Yıldız hanım gelirdi. Felsefeci Meral hanımdı, artist Ayten Gökçer'e benzediğinden 'Ayten Gökçer'di lakabı. Müziğe Mustafa Karaahmet gelirdi, çok kalın camlı gözlükleri vardı; lakabı 'Gözlük Mustafa'ydı. Beden öğretmenimiz 'Bitirim Arif'ti. Matematiğe 'Deli Kemal' gelirdi. Matematiğe 'Bilge' lakaplı Hayrettin bey de gelmişti. Çok iyi bir matematikçiydi.Edebiyata Sevinç Azer de geldi, okul müdür Duran bey de, bir yıl da 'Kolombo' lakaplı Hüseyin Kolbasar gelmişti. Adapazarı'nın elit, varlıklı ailelerinin çocukları giderdi o zamanlar Adapazarı Lisesi'ne. Eğitim kadrosu çok iyiydi gerçekten. Onun üzerine okul yoktu.' (5)

RECEP HACIEYÜPOĞLU:
'EDEBİYAT HOCAMIZ KOLOMBO HÜSEYİN'Dİ '

'1982-85 yılları arasında Adapazarı Atatürk Lisesi'nde okudum. Başladığımız sene Askeri yönetim adını Atatürk Lisesi olarak değiştirmişti. Müdürümüz; geldiğimizde Sevinç Azer'di, sonra Resul Arslan oldu. Kimyaya Çürük Şeref hanım gelirdi. Matematikçi Hayrettin bey vardı, bize hanımı Gönül hanım gelmişti. Yine Matematik'e Kemal Gönültaş, kimyaya 'Kazıkçı Avni' gelirdi, 7 en büyük notuydu, ben 7 almış biriyim ondan. Fizik'e İlyas Sümbül geldi 2 sene. Şu anda Sabah gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu'yla üç yıl beraber oturduk.
Sınıf hocamız aynı zamanda edebiyat hocamız 'Kolomba' lakaplı Hüseyin Kolbasar'dı. İlk yıl Edebiyata Sevim Kahyaoğlu,. Tarihe Asuman Sağır geldi. Benden başka avukat Nevin Palacıoğlu Cambaz var. Ömer Ömeroğlu akademisyen oldu. Abdüllatif Apaydın avukat oldu. Eczacı Fatma Salihoğlu var. Endüstri Müh. Ahmet Demir var. Fiskobirlik Yön. Kr. Bşk. Lütfü Bayraktar hukuk okudu. Yan sınıftan Timur Beyan Gata'da Tıp okudu. Avukat Şükran Taşdemir, avukat Yasemin Bababoğlu yan sınıftaydılar. Sınıfımızda subay –ast subauy çocukları, memur çocukları, eşraf çocukları vardı. Kız erkek dengesi de yarı yarıyaydı. 45 kişilik sınıfımızda 7-8 de parasız yatılı erkek öğrenci vardı. Bunlar köy çocuklarıydı.'(6)

MEZUNLAR DERNEĞİ BAŞKANI CENK DİK;
'OKULUMUZ KAMU OKULLARININ NE DENLİ BAŞARILI EĞİTİM VERDİĞİNİN ÖRNEĞİDİR'

'Ben 1987-93 yılları arasında Atatürk Lisesi'nde okudum. Sınıfım 6 Mat/B'ydi. Aldığı disiplin cezalarıyla okul tarihine geçmiş bir sınıftık. Ben de sınıfın başkanı olarak cezalardan nasibimi fazlasıyla almıştım. Sınıf mevcudumuz 67 kişiydi. Bizim sınıfta hiçbir öğretmen yoklama alamazdı. Mesela bir gün İngilizceci 'yoklamada tam gözüken' sınıfı bir saydı, 14 kişi eksik. Bana sorduğunda cevabım; 'yanlış saymışım' oldu. ilk dönem bittiğinde öğretmenlerimizin yarısı kendi isteğiyle sınıfımızı bırakmıştı. Bizim okuduğumuz dönemde Ali Dilmen Lisesi'yle özellikle sportif alanda rekabet halindeydik. Bizden önce rakip Ticaret Lisesi'ymiş. Basket maçlarımızda Kapalı spor Salonu hıncahınç dolardı. Genellikle Ali Dilmen Lisesi ile final oynar ve biz kazanırdık. Ali Dilmen dışında o dönem şehirde, Ticaret Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, İmam-Hatip Lisesi, Sakarya Anadolu Lisesi ve Özel Sakarya Lisesi mevcuttu. Bizim dönemimizde eğitimde hâlâ kamu okullarının ağırlığı mevcuttu. Ve biz belki bu dönemlerden farklı olarak farklı gelir gruplarından ailelerin çocukları bir arada okuduk ve birbirimizin hayatlarından haberdar olduk. Bunun nedeni okulumuzun eğitim kalitesi olarak özel okullarla rekabet edebilir düzeyde olmasıydı sanırım. Okul tarihimiz ve yetişen değerler, kamu okullarının ne denli başarılı eğitim verebildiğinin bir örneği aslında. Tabii bizimdiğer liselerden farkımız, okulumuzun Çark caddesinde olmasıydı ve bu bütün okullardan bizi farklı kılıyordu bizim gözümüzde. Deprem sonrası çocukluğumdan hatırladığım binaların çoğunun yerinde olmadığı düşünüldüğünde şehrin değişen silüetine inat, on yıllardır Çark caddesinde anılarımızla birlikte değişmeden var olan okulumuz, benim için hâlâ bir gurur ve mutluluk kaynağıdır.(7)

AYKUT OKÇU
'BİZİM DÖNEMİN EFSANESİ TAHSİN TİMER VE NEŞE HOCADIR'

'Ben 1995-99 yılları arasında Adapazarı Atatürk Süper Lisesi'nde okudum. Ortalama 40'ar kişilik 3 sınıftan 120, bütün süper bölümde ise yaklaşık 480 öğrenciydim. Düz bölüm ise bizim iki katımızdı. Okul 1500 öğrenci filandı. Matematiğe 'Beta' lakaplı Tahsin Timer, Fiziğe 'Badi' lakaplı Ekrem hoca, Kimya'ya Ali Azgı, Biyolojiye Murat ve Hilmi hoca gelirdi. Hilmi hoca yazılılarda kök söktürürdü. İngilizceye Neşe Karacaova gelirdi, çok başarılı bir hocaydı, tam öğretmendi.Lakabı 'Neşe Karısı'ydı. Çok disiplinliydi. Matematiğe Nursel Bayraktar da gelmişti. İnanılmaz düzenli tertipli başarılı bir öğretmendi. Pedagojik anlamda mesleğinin zirvesinde bir öğretmendi Nursel hanım. Müziğe Hüseyin Çakırlar gelirdi. Öğrencinin dilinden anlardı, arkadaş canlısıydı. Müzik dinlenme saatiydi bize. Öğretirdi de. Yıl sonu müsameresi yapar, herkesin yeteneğine göre rol almasını sağlardı. Bizim dönemin efsanesi Tahsin Timer'dir. İkinci efsane, iz bırakan Neşe hocadır. Bedene Ekrem Hoca gelirdi. Öğrencilerle arkadaş gibiydi. Edebiyata Osman Aydın ve Reşat Usturubelli gelmişti. Reşat hoca için 'çok iyi insan ama edebiyatı öğretemiyor' denirdi. Sınıf arkadaşlarımızdan Murat Ersal Tıp doktoru, Fırat Erken diş hekimi, Salih Demirkır endüstri mühendisi, Ferdi Çelik Makine mühendisi, Esra Yılmaz çevre mühendisi, Neriman arkadaşımız Genetik doktoru oldu. Hilal Sayan Matematik öğretmeni oldu. Mehmet Çınar Fizik bölümde doktora yaptı. ' (8)

ÖĞRENCİ MECLİSİ BAŞKANI KEMALCAN ERGÜN:
'2000'LERİN EFSANELERİ: KESTANE, KILIÇ, YAR, KUŞBAZOĞLU, ERTEM'

'Ben halen Adapazarı Atatürk Lisesi'nin Öğrenci Meclis Kurulu başkanıyım. Okula 2009 yılının eylül ayında başladım. Okulun 10/K sınıfı 1190 numaralı öğrencisiyim. 10 sınıflarda 10 şubeden 2'si sayısal, 3'ü eşit ağırlık, 5'i sözel sınıfı. Sınıf öğretmenimiz Yusuf Alikılıç aynı zamanda Matematik öğretmenimiz. Tarih öğretmenimiz Ayşe Şölen Kuşbazoğlu, Coğrafya öğretmenimiz Mustafa Baygın, Geometri öğretmenimiz Feriha Soysal, Dil ve anlatım öğretmenimiz Ekrem Bozkurt, Edebiyat öğretmenimiz Nurdan Türkbay. Fizik öğretmenimiz Metin Yılmaz, Biyoloji öğretmenimiz Sebahat Yar, Kimya öğretmenimiz Gülsemin Gülfem. Beden eğitimi öğretmenimiz Armağan Ertem, İngilizce öğretmenimiz Füsun Korkut. Resim öğretmenimiz Hamdi Özaydın, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenimiz Abdülkadir Kardeş. 2011 yılı itibarıyla lisemizin efsane yahut en renkli öğretmenlerine gelince; bize gelmese de okulumuzun Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni İsmail Kestane. Biyoloji öğretmenimiz Sebahat Yar. Bizim için efsane olan bir öğretmenimiz daha; Matematik öğretmenimiz Yusuf Alikılıç. Birilerinin canını yaksa da bizim için efsane olan bir başka öğretmenimiz Ayşe Şölen Kuşbazoğlu. Okulumuzun Beden öğretmenlerinin hepsi çok seviliyor ama en başta Armağan Ertem geliyor. Lakaplara gelince 'Sebiş' Sebahat Yar, Abdülkadir Kardeş 'Londra Gezgini', Geometri öğretmenimiz Feriha Soysal, çok sık tavana baktığı için 'Tavana Bakan Feriha'. İngilizcecimiz Füsun hanım, çok hızlı konuştuğu için 'Bıdıbıdı Füsun'. Hemen her birimiz çok köklü bir okulda okuduğumuzun farkındayız. Koridordan geçerken müdürlerin fotoğrafına bakmak bile bunu anlamak için yetiyor. Benim lakabım mesela 'Kık', gülemeyince kaçar ya ağzınızdan, o nedenle. Ali Yiğit arkadaşımızın lakabı 'Ali Kaptan', çünkü sınıftan biraz soyutluyor kendini. Çok ince sesli bir arkadaşımız var; 'Kedi Sümeyye'. Bir de sürekli sessiz sessiz gülümseyen Dilara var. (9)

ADAPAZARI (ATATÜRK) LİSESİ'NİN
56 YILLIK TARİHİNDE İZ BIRAKAN 56 ÖĞRETMEN

(Alfabetik)

1. Adı Soyadı:Alanı : Süre:Lakabı:
1. Abay DağlıEdebiyat5Azeri
2. Abdullah ÇolakMatematik 30 Kral
3. Abdülkadir KardeşDin Bilgisi 21 Londra Seyyahı
4. Ahmet YavuzDin bilgisi 20 Besmele
5. Ahmet YazıcıFransızca 13 Üstad
6. Ali Faik PeltekResim19 Picasso
7. Ali KarabulutFelsefe16 Sıraya Geç
8. Arif BektaşoğluBeden eğt. 24 Bitirim
9. Armağan ErtemBeden eğitimi 27 Baba
10. Asuman BıçakcıBeden eğitimi 22
11. Asuman SağırTarih15 Zarafet
12. Aysel ÇelikörsFen bilgisi 11
13. Ayşe Şölen KuşbazoğluTarih5 Esmeray
14. Bülent OruzlarCoğrafya 26
15. Didar KaçarBiyoloji25 Çilli
16. Enis AlagözMatematik 5 Dokuz Işık
17. Eribe Yıldız Kadayıfçı Ilgaz Tarih25
18. Gülçin DevrimEdebiyat20Haşaratlar
19. Gürak SağduyuBeden eğt. 22 Baba
20 Hamdi TürkanFizik25
21. Hayrettin ÖzgülMatematik 17 Bilge
22. Hüseyin Avni BayrakKimya25 Kazıkçı
23. Hüseyin ÇakırlarMüzik23 Baba
24. Hüseyin KolbasarEdebiyat13 Kolombo
25. Hüseyin YıldızhanMatematik 17
26. İlyas SünbülFizik-Matematik 23 Sümbül
27. İsmail KestaneEdebiyat3 Evliya
28. Kadir ŞimşekEdebiyat5 Avukat
29. Mehmet Ali SeyhanMüzik16 Gel Kemancı
30. Mehmet BozoğluEdebiyat17 Olasılık
31. Mehmet DoğanEdebiyat3 Şair
32. Mehmet TopaloğluDin bilgisi 16 Oğlum
33. Meral GürsoyFelsefe24 Ayten Gökçer
34. Mustafa KaraahmetoğluMüzik19 Gözlük
35. Necati MertEdebiyat4
36. Necla Soysev MertEdebiyat20
37. Neşe Karacaovaİngilizce12 Neşe karısı
38. Nil Nilgün UygulEdebiyat13
39. Nursel Mermerkaya Bayrak Matematik 20 Bayan tertip
40. Sebahat Yar SarıkayaBiyoloji3 Sebiş
41. Sedat AkçakoyunluoğluEdebiyat8 Disiplin
42. Sevim KahyaoğluEdebiyat8 Canım
43.Seyfi OlpanCoğrafya 6 Baba
44. Şadan Adalılarİngilizce17
45. Şehime Yavuz GürelliKimya23 Ozon Tabakası
46. Şerafettin ArslanTürkçe7 Komando
47. Şeref HergülKimya-Fizik 22 Çürük
48. Şükrü DoğrugiderMatematik 12 Şello
49. Tahsin TimerMatematik 29 Beta
50. Tevfik TürkmenEdebiyat11
51. Yavuz ÖzakanTarih23
52. Yıldız YıldızhanTürkçe15
53. Yusuf Ali KılıçMatematik 12 İntegral
54. Yüksel BüyükaktenMatematik 3 Bay Matematik
55. Yüksel SağduyuBeden eğitimi 13
56 Zafer ÖztürkFelsefe18

ATATÜRK LİSESİNDEN YETİŞEN ÜNLÜLER

- Medyabar, bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/roportaj/2681469/bu-yazida-kendinizi-bulacaksiniz