Dr. Erdoğan'dan tuza dikkat açıklaması..

Erdoğan'ın yayınladığı mesaj şu şekilde;

"Yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı) olarak önerilmektedir. Bu miktar ise, yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır.

Aşırı tuz tüketiminin sebep olabileceği hastalıklar konusunda toplumu bilgilendirmek ve aşırı tuz tüketiminin sebep olabileceği hastalıklar konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla 2011 yılı itibari ile, Sağlık Bakanlığı tarafından 'Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı" uygulamaya konmuştur.

Söz konusu program doğrultusunda, 10-16 Mart Tuza Dikkat Haftası etkinlikleri kapsamında Sakarya Halk sağlığı Müdürlüğümüz tarafından 8 Mart 2014 Cumartesi günü Erenler Ada AVM?de gün boyu sürecek bir etkinlik düzenlenecektir.

Etkinlikte, günlük tüketilmesi gereken tuz miktarına dikkat çekmek, bireyleri aşırı tuz tüketimine sebep olan alışkanlıklardan uzaklaştırmak ve az tuz kullanımını teşvik etmek amacı ile, Erenler AVM de kurulacak olan standımızı ziyaret eden vatandaşlara Dünya Sağlık Örgütü tarafından günlük kullanılacak ortalama tuz miktarı olarak önerilen tuz miktarı olan 5 grama dikkat çekmek amacıyla yaklaşık beş gram tuz alabilen sembolik tahta kaşıklar ve bilgilendirme broşürleri dağıtılacaktır. Amacımız vatandaşlarımızda görsel farkındalık oluşturmaktır.

Yemekhanelerden ve lokantalardan tuzlukların kaldırılmasını ve bunun yerine bir gram tuz içeren iyotlu kaşe tuz paketçiklerinin kullanımına geçilmesini öneriyoruz. Bu sayede ölçülü ve kısıtlı tuz kullanma alışkanlığının daha kolay kazanılacağını düşünüyoruz.

Hafta etkinlikleri kapsamında yani, aşırı tuz tüketiminin sebep olabileceği hastalıklar hakkında insanları bilgilendirmek amacı ile tüm ilçelerimizdeki Toplum Sağlığı Merkezlerimizde vatandaşlara yönelik eğitim çalışmalarımıza devam edilecektir."

- Medyabar, Kadın bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2682625/dr-erdogandan-tuza-dikkat-aciklamasi