MEB-DER Sosyal Medya ve Mahremiyeti Konuşacak

Eğitim ve sosyal sorumluk üzerine çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı; "Dünya nüfusunun yarıdan fazlası internet kullanıyor ve 3 milyardan fazla insan aktif olarak sosyal medya hesabına sahip. Ülkemizdeki istatistikler de bu oranların altında değil. Yani artık yeni hayatımız dünyamız daha var ve bu gerçek değil sanal dünya.

Sosyal hayatın aksine sanal alemde yaş, cinsiyet, milliyet, maddiyat, akademik, sosyal kültürelsınıf ayırt etmeksizin herkesle iletişime geçebiliyor etkileşebiliyorsunuz. Yolda görseniz tanımayacağınız ve bir daha hatırlamayacağınız kişiden tutunda dünyanın en meşhur sanatçı, siyasetçi, sporcu vb kişiye çok kolay ulaşabiliyorsunuz.

Tanıdık eş dost akrabaları gerçekte göremesek bile onların tatillerinden, hastalıklarından, okul durumlarından özel günlerinden sosyal ve iş hayatlarından haberdar olabiliyoruz. Çok keyifli bir kedi videosunun ardından Suriye'li bir çocuğun açlık videosu ile irkilip sonra başka bir arkadaşımızın yeni saçları ile ilgilenip bir diğer tanıdığın yediği yemekten biz de istiyoruz gibi örnekler artırılabilir.

Tüm bunlar çok güzel özellikler gibi gelebilir ancak sosyal medya ağları sizin kırk yıl önceki arkadaşınızdan 7 göbek ötedeki akrabanızı size arkadaş olarak teklif edebiliyor. İlgi alanlarınıza göre size mağazalar, lokantalar, kitaplar, kıyafetler, alışveriş siteleri hesapları önerebiliyor.Bunları nasıl yorumlamalıyız, tartışmaya son derece açık bir konu.

Sosyal medya üzerinden pazarlanan ahlaksızlık, hızla artan taciz ve istismar olayları sosyal ağların tartışmasız başka bir önemli boyutu.
Tüm bunları gereksiz vakit öldürmek, ahlaksızlıkya da casusluk faaliyeti gibi düşünenler olduğu gibi sanal dünyası sosyal dünyasının önüne geçenlerin sayısı da hafife alınmayacak derecede fazla olduğunu biliyoruz.

Hanım Komisyonumuzun bu hassasiyetini çok değerli buluyorum ve son derece kıymetli bir program hazırlığında olduklarını düşünüyorum.
Programımız 26 Ocak Cumartesi günü Saat 15:00 'de Adapazarı Gençlik Merkezinde olacak. Söyleşiye konuşmacı olarak katılacak olan Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Dr Mustafa Bostancı hocamız Sosyal Medya alanında uzman ve bu konuda kitapları ve araştırmaları var.
Programımıza ev sahipliği yapacak olan Adapazarı Gençlik Merkezi yöneticilerine, gençlik liderlerine de ayrıca teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2682919/meb-der-sosyal-medya-ve-mahremiyeti-konusacak