Yunus Çiloğlu öğrencilerine Akılcı İlaç eğitimi

Erenler İlçe Sağlık Merkezi, Erenler Yunus Çiloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine akılcı ilaç ve bilinçli antibiyotik kullanımı eğitim verdi. Laboratuvar Teknikeri Songül Berçin ve Sağlık Memuru Rahime Düzgün tarafından verilen eğitimlerde, yanlış ve gereksiz ilaç kullanımın sağlığı etkileyen ciddi bir sorun olduğu belirtildi.

Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına neden olduğu söylenerek, Akılcı ilaç kullanımının sağlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verildi.

Antibiyotiklerin de doğru kullanılması gerektiği vurgulanan eğitimde, antibiyotiklerin, en çok kullanılan ilaçlar içerisinde olmasına rağmen gereksiz ya da yanlış kullanılmasından dolayı dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının günümüz dünyasında ve ülkemizde insanlığı tehdit etmeye başlayan ciddi bir sorun haline geldiğini ifade edildi.

Öğrencilere hem ilaçların hem de antibiyotiklerin doğru, bilinçli ve gerekli durumlarda, hangi şekilde kullanılması gerektiği hakkında önemli hususlar aktarıldı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2683171/yunus-ciloglu-ogrencilerine-akilci-ilac-egitimi