YHT inşaatının hafriyatını dereye doldurmuşlar

adayorum.com'da yer alan habere göre;Geyve bölgesinde inşaat süreci devam eden YHT Tünel inşaatından çıkartılan hafriyatı izinsiz olarak başka bir alana dökerek buraya doldu yapan taşeron firma Büyükşehir BelediyesiÇevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı denetim ekipleri ve Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tespit edildi.

Hafriyat atığının başka bir bölgeye atıldığının tespiti üzerine Geyve İlçesi Örencik Mahallesi Taşlıçay Deresi kenarında inceleme yapıldı. Yapılan incelemede dolgu yapılan alan için taşeron firmaya uyarı yapılarak bu hafriyatı kaldırması istendi ancak verilen sürede dere yatağına atılan hafriyat dolgusu kaldırılmadı. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, ilgili firmaya ceza kesmek ve yasal işlemde bulunmak için işlemleri başlattı.

40.580337 30.341977 koordinat nolu alanda inceleme yapılmış "Şenbay Mad. Truz. İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ve Özgün Yapı San. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı" tarafından yapımı devam eden "Yüksek Hızlı Tren" nin tünel kazım çalışması sonucu çıkan hafriyat toprağının izinli olmayan alana hafriyat toprağı ile dolgunun yapıldığı tespit edilmiştir. Söz konusu şirkete hafriyat toprağının kaldırılması hususunda 15.12.2017 tarih ve 11648 sayılı Çevresel Denetim Tutanağı ile 15.01.2018 tarihine kadar süre verilmiştir. Süre sonunda yapılan kontrolde bahse konu atıkların kaldırılmadığı tespit edilmiştir. Yapılan denetime dair tanzim edilen tutanak ve fotoğraf görüntüleri yazı ekinde sunulmuş olup, yürürlükte bulunan mevzuatlar kapsamında işlem yapılabilmesi ve bu yönde karar alınmasına ilişkin 06/11/2018 tarihli; 34776 sayılı yazısı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2684237/yht-insaatinin-hafriyatini-dereye-doldurmuslar