Siyaset Akademisi başladı

AK Parti Genel Merkezi tarafından başlatılan ve Sakarya Koordinatörlüğünü AK Parti Sakarya AR-GE Başkanı Mert Aydemir'in üstlendiği Siyaset Akademisi dersleri Orhangazi Kültür Merkezi'nde başladı.
Açılış konuşmasını Mert Aydemir'in yaptığı Siyaset Akademisinin ilk konuğu Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı oldu.
AK Parti Sakarya AR-GE Başkanı Mert Aydemir, parti olarak herhangi bir siyasi kimlik gözetmeksizin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını geleceğin Türkiye'sinin şekillenmesinde etkin rol üstlenecek "birey"ler olarak konumlandırıp, hem siyasal hem de kültürel donanım kazandırmak, bu sayede siyasi hassasiyetleri olan sorumluluk sahibi, farkındalıkların yüksek olduğu bir ortam oluşturmayı kendilerine görev edindiklerinden söz ederek, "Partimize kurumsal kimlik kazandırıp, parti mensupları arasında dil birliği sağlamak amcıyla Siyaset Akademisi çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Bir diğer hedefimiz ise herhangi bir siyasi kimlik gözetmeden tüm vatandaşlarımızın akademimizden faydalanmasını ve geleceğiin Türkiye'sini hep birlikte inşa etmektir. Derslerimiz süresince siyasi, sosyal ve ekonomik içerikli birçok konuda katılımcılarımız ile paylaşımlarda bulunacağız." dedi.

Siyaset Akademizinin ilk konuğu olan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ise, Yerel Yönetimler ve Demokrasi konulu bir sunum yaptı. Demokratik bir yerel yönetimin ancak demokratik bir toplum içinde gelişeceğinden bahseden Ilıcalı, "Demokrasi en yalın tanımı ile halkın kendi kendini yönetimidir. Yerel yönetimler, halkın bu imkanı bulup kullanabilecekleri kuruluşlardır ve demokrasinin tabandan tavana yayılmasını sağlarlar" dedi.

Ilıcalı, yerel yönetimlerde yönetilen ile yönetim arasındaki toplumsal ve mekansal uzaklığın en aza indirgendiğinden söz ederek, "Yerel yönetimlerde gerçek bir halk katılımı söz konusudur. Demokrasiye en elverişli kurum olması da bu yüzdendir. Yönetenler hem danışmaya hem de seçmene karşı sorumlu olduklarını bilir ve hizmetleri ile bir nevi hesap verme sorumluluğunu ortaya koyarlar." dedi.
Siyaset Akademisi dersleri, altı hafta süreyle Orhangazi Kültür Merkezinde, çarşamba ve perşembe günleri devam edecek.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2684463/siyaset-akademisi-basladi