36 öğrenci Evliya Çelebi'yi araştırdı

"Evliya Çelebi Yazdı, Ben Fotoğraflıyorum" adını verdikleri faaliyet kapsamında "Tarihi İpek Yolu" koridorunun Geyve-Taraklı-Göynük bölümünde,başta Evliya Çelebi (1640,1641,1648)olmak üzere,bu güzergahı kullanmış W.George Browne (1797) M.Bruce (1812), Victor Fontanier (1826) gibi seyyahların seyahat notlarından yararlandılar.Gezi öncesi seyahatnameler ve tarihi kaynaklardan ön araştırmalarını yapan öğrenciler, aynı zamanda gezi boyunca rehberlik faaliyetini de kendileri üstlendiler.

Öğrenciler Ayşenur Gültekin ve M.Betül Atış arkadaşlarına rehberlik ederek bir çok bilgiyi aktardı. Evliya Çelebi' Sakarya için; " "Ağaç Denizi" dir der. Öyle göklere baş tutmuş ağaçlar vardır ki gölgesinde on bin koyun gölgelenir" diye bahsetmektedir. Taraklı için "Osman Gazi fethidir, yüzelli akçalık kazadır, dağları safi şimşir ağacı olmakla halkı bunları Arap ve Aceme gönderirler. Hepsi kaşık ve tarak yaptıklarından şehre Taraklı derler" diye anlatmaktadır. Yine W.George Browne (1797) bu bölge ile aldığı notlarında "Ankara'dan ayrıldıktan sonra tüm kasabalarda üzüm bulduğunu ancak Şam'dan ayrıldıktan sonra gördükleri içerisinden en iyisinin Taraklı'da yediği üzümler" olduğunu belirtmiştir.

Proje koordinatörü ve Coğrafya ÖğretmeniVolkan Yalçın, "gençlerin tarihi ve kültürel değerlere karşıdavranışlarında olumlu tutum ve bir bilinç geliştirmek istediklerini, bir taraftan da seyyahların yüzyıllar öncesinden notlarında bahsettiğiyerleri sadece okumakla kalmayıp onları görerek ve bugünkü hallerini fotoğraflayarak değişim ve gelişimleri kendilerinin görebilmelerini istediklerini belirtti.

Okul Müdürü Songül Mercan, "Doğadayım, Spor ve Sanatlayım" projeleri kapsamında Kasım ayından buyanaspor, sanat, kültür alanında onlarca öğrencinin katılımı ile 6 dan fazla etkinlik ve faaliyet gerçekleştirdiklerini ve öğrencilerinin gerçek yaşama dair bir çok yeni beceri,yaşantı keşfetmelerini bizzat yaparak yaşayarak ulaşmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.Bu kapsamda destek sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ve projenin başından sonuna sorunsuz olarak yürütülmesini sağlayan proje koordinatörü Volkan Yalçın'a tüm öğrenciler ve veliler adına teşekkür ettiğini belirtti.

Faaliyet Çubuk Gölün'de öğrencilerle birlikte karda gerçekleştirilen kısa doğa yürüyüşü ve kar keyfi ile tamamlandı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2685843/36-ogrenci-evliya-celebiyi-arastirdi