Akyazı'da 10 Kasım töreni düzenlendi

Akyazı'daki ilk tören Atatürk anıtı önünde yapıldı. Saat tam 09.da Kaymakam Kamuran Mustafa Ballı, Garnizon komutanı Mustafa Ünlütürk ve Belediye Başkanı Hasan Akcan Anıt'a çelenk koydu.

Büyük Önder'in hayata veda ettiği 09.05 te 3 dakikalık saygı duruşu yapıldı ardından İstriklal Marşı söylendi. Bu arada bayraklar yarıya indirildi.Araçlar yollarda durarak kornalarını çaldılar, vatandaşlar da büyük öndere saygı duruşunda bulundular.

Şehit Yüzbaşı Halil İbrahim Sert Anadolu Lisesinin hazırlayıp sunduğu İkinci tören Halk Eğitimi Merkezi Salonunda icra edildi.

Buradaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Müdür yardımcısı edebiyat Öğretmeni Necati Uçan tarafından yapıldı. Uçan "Büyük Önder, fikir, ideal, ve eserleriyle bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimize kadar en gerçek fikirlerin ve en sıcak duyguların içinde aramızda hep yaşayan bir liderdir. O'nu ölümsüzlüğe uğurladığımız günün yıl dönümünde herkese düşen en büyük görev; Atatürk'ü ve en büyük eseri Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin kazanımlarını her koşulda korumak, Atatürk'çü düşünceyi benimsemek, Türkiye'yi aydınlık geleceğe taşımaktır." dedi.

Programda daha sonra öğrenciler Semiha Süren, Nurseli Piriştine, Aybüke Göktepe ve Ertuğrul Erol günün anlamını belirten konuşma ve şiirlerini okudular.

Anma töreninde ayrıca Atatürk'ü tanıtıcı film ve slayt gösterilerine yer verildi.

Akyazı'daki anma törenlerine Protokol'un yanı sıra Gaziler, Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri. Atatürk'çü düşünce Derneği başkan ve üyeleri, okullarını temsilen öğretmen ve öğrenci gurupları ile vatandaşlar katıldı.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemel Atatürk Akyazı Kız Meslek lisesi,Konuralp orta okulu ve tüm Okullarda yapılan çeşitli törenlerle anıldı. Okullarda ayrıca hafta boyunca konu ile ilgili etkinlikler yapılacak.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2686414/akyazida-10-kasim-toreni-duzenlendi