Planlar bozuldu!O araziler satışa çıktı

İKİ PLANA İPTAL KARARI

Sakarya Kuzey ve Doğu Planlama Alt Bölgeleri'ne ait 1/25 binlik Çevre Düzeni Planında belirtilen OSB, bölgesel çalışma alanları, küçük sanayi alanları, konut dışı kentsel çalışma alanları, golf alanları, kentsel-bölgesel spor alanlarına ilişkin kısımların iptali için TMMOB tarafından açılan dava 9 Ekim 2017'de sonuçlandı. Mahkeme 1/25 binlik plan ve bu plana dayanak olan 1/100 binlik planı başvurulan konular yönünden iptal etti.

SADECE SPOR ALANLARI

Mahkeme kararında ilginç bir ayrıntı dikkat çekiyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 8 Eylül 2014 tarihli ve 10/277 sayılı kararında, Kuyumculu Mahallesi sınırlarında yer verilen 48 hektarlık golf alanı ile İhsaniye'deki 36 hektarlık bölgesel spor alanının, bilirkişi raporlarında öne sürülen ?golf ve spor alanlarıyla bölgenin yapılaşmaya açılacağı ve bunun da var olan çevre dengesini bozacağı' görüşü doğrultusunda kaldırdığı görülüyor.

Karasuhaber'in derlediği habere göre; TMMOB'nin iptal başvurusunda yer verdiği diğer itirazlar girmeyen Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, sadece spor alanlarına yönelik kararıyla, Hazine'ye ait bulunan her iki spor alanı arazisinin satışına zemin hazırlama amacı taşıdığı iddia ediliyor. Nitekim Kuyumculu'da Maliye'ye ait dinlenme evlerinin bulunduğu 48 hektarlık arazinin satışına hazırlık olmak üzere Karasu'daki emlakçılardan metrekare birim değeri istendiği belirtiliyor.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2687530/planlar-bozulduo-araziler-satisa-cikti