Ayça Taşkent'ten referandum sonrası ilk açıklama

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent16 Nisan Referandumu sonrası yayımladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Anayasa değişiklik paketinin TBMM'de onaylanmasından sonra Sakarya yerelinde çok yoğun bir çalışma ortamına girdik.

"Anayasa, bir toplumun uzlaşma metnidir, ortak yaşamın zeminidir. Ancak kapalı kapılar ardında kimseden görüş almadan ve hatta kimse konuşturulmadan hazırlanan bir anayasa teklifialelacele yasalaştırıldı ve önümüze konuldu.

Bizim referandum sürecinde en büyük gayretimiz, ülkemizdeki yönetim sistemini değiştirmeyi hedef alan bu Anayasa teklifini insanlarımıza anlatmak oldu.

Partililerimiz, gönüllülerimiz, gençlerimiz, kadınlarımız sokak sokak, kapı kapı dolaştık. OHAL şartları altında tüm devlet olanaklarının 'evet' için kullanıldığı orantısız bir ortamda, tacizler, baskılar altında hep birlikte mücadele verdik.

Kampanya sürecinde yaşadığımız usulsüzlükler seçim günü de kendini gösterdi.

Oldukça fazla basılan yedek oy pusulaları, tercih yerine evet yazılı mühürler, mühürsüz gelen zarf ve oy pusulaları, oy kullanımı başladıktan sonra YSK'nın kendi kanununa aykırı bir kararla mühürsüz oy pusulalarını geçerli kılması, ki aynı YSK yurtdışı oylarında bunları geçersiz saymıştır, oylar henüz sayılmaya başlandığında evet sonucu çıkmış gibi yayınların başlatılması, referandumun meşruiyetini sorgulatır hale getirmiştir.

Bizler hangi oyu verirsek verelim, bu ülkede birlikte yaşayan insanlar olarak şaibelerin üzerine demokrasi adına birlikte gitmek, hep birlikte takipçisi olmak zorundayız.

Geldiğimiz noktada; tüm yaşananlar ve yaşatılanlar sonucunda bile toplumun yarısı bu metni onaylamamış ve çıkan sonuç toplumsal mutabakatın gereğini bir kez daha ortaya koymuştur.

CHP olarak tüm toplumumuzu yansıtan, herkesin sahiplenebildiği demokratik bir Anayasa hazırlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz.

İl örgütü olarak referandum süreci boyunca birlikte çalıştığımız tüm partililerimize ve desteğini esirgemeyen her düşünceden 'hayır' sever vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Birlikte yürüttüğümüz mücadele daha sona ermedi, tam demokratik Anayasaya kadar çalışmaya devam."

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2687773/ayca-taskentten-referandum-sonrasi-ilk-aciklama