Traktörlerini muayene ettirmek için 3 gündür bekliyorlar!

Pamukova'da yıllardır traktörlerini muayene ettiremeyen çiftçiler ve araç sahipleri 6552 sayılı torba yasanın yürürlüğe girmesi ile ilçede iki günlüğüne kurulan gezici araç muayene istasyonuna akın etti.

Özellikle traktör kullanıcıları, Pamukova İstasyon mevkiinde kurulan gezici muayene istasyonu önünde metrelerce uzun kuyruk oluşturdu.

Pamukova'da geliri tarıma dayalı olduğu ilçe ve köylerinde yüzlerce traktörün uzun kuyruklar oluşturması dikkat çekti. Bazı çiftçiler traktörlerini muayene ettirebilmek için üç gün önceden kuyruğa girdi. Geceleri çiftçiler traktörlerinin mazot ve akülerinin çalınmaması için traktörlerin başında yatarken, kuyruğun uzunluğuna aldırmadan traktörlerini muayene ettirmek için bekledi.

Torba yasadan faydalanmak isteyen çiftçiler günde 60 traktörün muayenesinin yapılabildiğini, İlçe ve köylerinde trafiğe kayıtlı yaklaşık 2.700 traktörün olduğunu belirterek İlçeye bu ay iki gün, Aralık ayında beş gün muayene için gezici istasyonun geleceği belirtildi. İlçe de sayısı 2.700 bulan traktörlerin bu kadar zaman içinde muayenelerini yaptırılmasının mümkün olmadığından yakındılar.

TÜVTÜRK gezici araç muayene istasyonlarının bilgisayar sistemlerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı ağır hizmet verdiğini iddia eden çiftçiler, Ziraat Odalarından bir yetkilinin olmaması ve kendilerine hiçbir kurumun sahip çıkmamasından yakınarak " Aralık ayı sonuna kadar 2.700 traktörün muayenesi için 7 gün gezici muayene istasyonu ilçeye gelecek. Günde 60 traktör zor muayeneden geçiyor. Aralık sonuna kadar bütün traktörlerin muayenesinin bitmesi mümkün değil. Sürenin uzatılmasını istiyoruz. Ama hiçbir yetkili gelip bize yardımcı olmuyor. Halimiz 'Saldım çayır mevlam kayıra' hali
diyerek yakınmalarını dile getirdi.

Haberin Videosu

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2688484/traktorlerini-muayene-ettirmek-icin-3-gundur-bekliyorlar