Yıldız'dan 'Hayvansal Gıda' uyarısı

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız; "Önümüzdeki yakın gelecekte sığır varlığı, koyun varlığını, rezervini nasıl artırabiliriz. Çünkü nüfusumuz sürekli artıyor. Ayrıca komşulardan iltica yolu ile nüfusumuz sürekli artıyor. Gıda ihtiyacınınithalatla da olmayacağını kaf dağında sağır sultan da biliyor. Peki ne yapmalı.
Tarım Bakanlığı çok güzel projeler hazırlıyor. Uygulamaya koyuyor. Gördüğüm kadarıyla eksik yanı özel sektörün bu işe gerektiği önemi vermemesidir.
Gerçi yapısal bazı kangren durumda sorunlar mevcut. Bunlardan birisi biz hala meralarımızı koruyamıyoruz. Siyasiler, Belediyeler bunları inşaat ya da başka alanlara kaydırmaktadır. Başka bir sorun ise terör sorunu hala çözülemedi. Doğu ve de güneydoğu hayvancılık terör yüzünden çok ciddi darbe aldı.

Geçtiğimiz yıllarda kurak geçen yaz aylarından dolayı floranın az olması nedeni ile kaba yemin yetersizliğinden dolayı artan maliyetler hayvancılık sektörüne ciddi bir şekilde erozyona uğrattı. Böyle hayvancılıkla ilgili ciddi sorunların olduğu bir yerde elimiz kolumuz bağlı duramayız.

Çözüm aşamasında mutlaka özel sektörün dinamikliği ve de sivil toplum örgütlerini taşın altına ellerini koymalı çözüm sürecinde görev almalıdırlar. Ülkemiz ve halkımız için herkes üstüne düşeni yapmak zorundadır. Hayvancılık destekleri hayvancılığın her aşamasında görev alan veteriner hekimleri mutlaka kapsayacak biçimde genişletilmelidir.

Bu işin erbabı onlardır. Onların bilgi birikimlerini ve tecrübelerini, şevklerini bu yolla sonuna kadar kullanabiliriz. Hayvancılık desteklerini destekleme noktasında hayvan başına değil de düve desteği artırılmalıdır. İşletme giderleri destekleme kapsamında alına bilir. Hayvancılığın elverişli olan bölgelerde üreticilerin ciddi bilgilendirme eğitime tabi tutulma programları uygulanabilir. Üretimden pazara kadar her konuda bu eğitim programlarında değinilebilir.

Bu konuda veteriner hekim bölge odalarından destek talep edilebilir. Gelecekte hayvansal gıda üretiminde sıkıntı çekmemek için radikal tedbirler almak zorundayız. Bununla ilgili geniş çaplı fikir toplantıları düzenlemeliyiz.

Oluşan güzel fikirler toplanarak daha güzel hayvancılık politikaları oluşturmak mümkündür. Ülkemizin daha güzel yarına ulaşması dileği ile saygılarımızla."

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2688696/yildizdan-hayvansal-gida-uyarisi