SAÜ öğrencileri Ada Ekpresi'ne isyan etti!

SAÜ Kampüs topluluğu bugün, 3 yıl sonra seferlerine başlayacak olan eski adıyla Adapazarı-Haydarpaşa Ekspresi için yapılan yeni düzenlemeleri eleştirdi.

Topluluk güzergah, durak ve bilet fiyatları konusunda şikayetlerini yazan topluluk biletlerin otobüs fiyatlarıyla aynı olduğunu yazdı.

Haber merkezimize gönderilen o elektronik postada, YHT yetkilileri ve Büyükşehir Belediyesi'ne konuyla ilgili çağrıda bulunuldu.

İşte o yazı:

"2011 yılında Adapazarı Ekspresi, Yüksek Hızlı Tren çalışmaları sebebiyle kaldırılarak Sakarya ve İzmit gibi illerdeki öğrencilerin ve halkın ulaşımı sadece Şehirler Arası Otobüs Firmalarına devredildi.

Hal böyle olunca bir anda Tekel Hale gelen ulaşımda fiyatlar tırmanmaya başladı. Bayram öncesi ve sonrası gibi yoğun zamanlarda biletler karaborsa oldu.

Kısacası Tren Seferlerinin başlaması hem Sakarya hem de Kocaeli için özlemle beklenen bir şey idi.

Ancak Ada Ekspresi kendisine has bir komedi ile geri geldi.

UCUZ ve KONFORLU olması beklenilen Ada Ekspresi hem PAHALI hem de MEŞETGATLİ olarak geri geldi.

Önce güzergâhlar parçalandı.

Adapazarı ? Kadıköy hattı için en az 3 kez araç değiştirmek gerekiyor artık. Adapazarı ? Arifiye, Arifiye ? Pendik, Pendik Kadıköy.

Artı olarak duyurulan fiyatlar şuan ki Otobüs Fiyatları ile aynı seviyede. Öğrenci 13 TL, Sivil 16 TL, Gidiş ve Dönüş Alırsan 13+13=26 TL

Zaten İnternetten alınca 16 TL, Ofisinden alınca 18 TL'den başlıyor Adapazarı ? Harem Otobüs Seferleri. Hem de çarşıdan servis alıyor, yolda ikram yapılıyor, tv ile zaman geçiriliyor ve İstanbul'da da servis istediğiniz yere bırakıyor.

Burada ben TREN HALK DOSTUDUR ibaresini bir türlü göremedim.

Yamalı Bohça haline getirilen, Sadece 4 seferle sınırlandırılan, nereden binilip nereden inileceği bile belli olmayan Ada Ekspresi büyük bir şaşa ile bugün hizmete giriyor.

Belediyemiz büyük bir iş başarmış olmanın Haklı Gururu! içerisinde. TCDD iptal edilen Adapazarı Ekspresini yeniden açmanın Muhteşem Sevinci! Ni içinde yaşıyor.

Halk ise elinden alınan Ucuz ve Konforlu ulaşımın arkasından "El Fatiha" demek zorunda.

Kim ne derse desin.

Kışın yolda da kalsa, Birçok seferde oturacak yer kalmasa da, ağır aksak ilerlese de şu hali ile Yeni Ada Ekspresi, Eski Adapazarı Ekspresinin asla yerini alamaz.

Belediye Başkanı ve TCDD Yetkilileri bu noktada ACİL bir çözüm üreterek Durak Sınırlarını yeniden elden geçirmeli ve en önemlisi Herkesin Yararlanabileceği Fiyat Politikasına geri dönmelidirler.

Aksi durumda şuan beklemede olan Otobüs Firmaları da ZAM yapacaklar ve başta Öğrenciler olmak üzere Sakarya ? İstanbul hattında seyahat edenler her bilet alışta kalplerinden bunun sorumlularını geçirecektir."

- Medyabar, Sizden Gelenler bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2689029/sau-ogrencileri-ada-ekpresine-isyan-etti