Çadırda fuara ağır eleştiri

Kısa adı SAGİF olan Sakarya AR-GE, Girişimcilik ve İstihdam Fuarı 25-27 Nisan tarihleri arasında eski adı Kent Meydanı olan Demokrasi Meydanı'nda yapılacak. Fuar için geri sayın sürerken, Sakarya'nın tam kalbine yine çadır kuruldu. Malum, yıllar önce Adapazarı Şeker Fabrikası Ambarları'nda, sonrasında Serdivan Sosyete Pazarı'nda kurulan fuar son yıllarda kentin göbeğine kurulan devasa çadırda yapılıyor. Peki bu fuarı kim veya kimler düzenliyor! SakaryaValiliği ve SakaryaBüyükşehir Belediyesi klasik başı çekiyor.

SAÜ İLE SUBÜ BAŞTA

Sakarya'nın bilim, teknoloji, irfan yuvası, hatta Sakarya'nın dünyaya açılan kapıları olan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) fuar organizasyonunun tam kalbinde bulunuyor. Bitti mi! Biter mi! Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile İŞKUR olmadan böyle bir organizasyon olur mu! Olmaz tabi, onlarda bu işin tam ama tam kalbinde bulunuyorlar. Şimdi bitti mi! Bitmedi.

MARKA OLACAĞIZ!

Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğü, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Sakarya Şubesi, Sakarya Müteahhitler Birliği, Sakarya GİAD, Sakarya Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (SMMMO), Makina Mühendisleri Odası, Sakarya Teknoknet, Sosyal Güvenlik Kurumu, KOSGEB bu işe tam destek veriyor.

ŞEHRİN KALBİNE ÇADIR

Peki şimdi bitti mi! Yine bitmedi. Devam ediyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sakarya İl Müdürlüğü, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi, Sakarya Bilişim Sektörü Derneği (SABİDER), Sakarya Makina İmalatçıları Derneği (SAMİB) ve Teknoloji Transfer Ofisi (Adapptto) yine bu organizasyonun içinde yer alıyor. Şu kurum ve kuruluşlara bir bakın. Bunların hepsi Sakarya'nın tam kalbine çadır kurup, sözde işsizlik ve ekonomik anlamda kente katkı sağlamak için bir araya geliyorlar.

LAFIN YERİ GELDİ Mİ!

Şu hale bakın. Ama iyi bakın. Sakarya'yı yönetenler, bu kentin başında olanlar, bu kentin ekonomisine yön verenler, resmi ve özel günlerde protokol masalarında oturanlar, sürekli "Sakarya'yı Marka yapacağız" diyenler, bu yılda şehrin kalbine çadır kuruyor. Yıl olmuş 2019, Sakarya'nın nüfusu 1milyonu geçmiş. Ama gel gelelim bu kentin halen bir fuar alanı bile yok. Lafın yeri geldi mi "Fuar mı kaldı! Fuar alanları kapandı" derken ama her yıl çadırlarda fuar yaparlar.

MİLLET AYA BİZ YAYA

Yıl olmuş 2019, biz Sakarya'da çadır direkleri dikerken bir de Amerika'ya bakın. Daha 29 yaşındaki bir kadın, üniversite yıllarında başlayan çalışmalarından tam 3 yıl sonra 8 farklı teleskop kullanarak uzayda ilk kez kara deliğin fotoğrafını dünyayla paylaşıyor. Bir de bize bakın! Halen kente çadır kuruyoruz. sonra yazınca kızıyorlar. Yazınca bozuluyorlar. Kimse kusura bakmasın veya baksın ama 2019 yılında kentin göbeğine çadır kurmakta neyin nesi! Bu yetmiyormuş gibi bu çadırdan şehrin işsizliği ile ekonomisine katkı bekliyoruz. Yazık, vallahi billahi yazık


Hüseyin CumalıSakarya Halk Gazetesi

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2689089/cadirda-fuara-agir-elestiri