Yerli otomobilde sona gelindi. Sakarya....

Türkiye ekonomisinin son 6 yılına damgasını vuran 'yerli oto' ve 'babayiğit' tartışmalarında nihayet son düzlüğe gelindi.

Hürriyet Gazetesinin haberine göre;

2011'deki TÜSİAD Genel Kurulu'ndaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın"Yerli otomobil üretecek babayiğit arıyoruz"sözleriyle fitili ateşlenen süreçte, bugüne kadar pek çok yöntem denendi, onlarca şirketin ismi öne çıktı. Ancak ekonomi kulislerinde konuşulanlara göre finalde ipi göğüsleyecek üç şirket öne çıktı. İddialara göre, Türkiye'nin 'babayiğit'i olmaya en yakın isimKarsan'ın sahibi ünlü işadamıİnan Kıraçoldu. İkinci sırada ise 2015'te otomotiv sektörüne sessiz sedasız giriş yapan ve oto elektroniğinde çok sayıda yerli yazılıma imza atanVestel'in patronu Ahmet Nazif Zorluvar. Diğer şirket iseBMC. Buüç şirketinortaklaşa bir proje geliştirip bakanlıktan onay aldığı da gelen bilgiler arasında.

2 YILDIR BAKANLIKLA ÇALIŞIYOR

Bu alandaki çalışmalarBilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Karsan ve Vestelarasında iki yıldır sürüyor. Yerli oto için iki patronla 10'dan fazla yüz yüze toplantı yapıldı. 2014 yılında"İlk yerli otoyu ben yapmak istiyorum"açıklamasıyla gündeme gelenİnan Kıraç'ın projenin startını da bu tarihte verdiği belirtiliyor.

VESTEL'İ İLK SABAH DUYURMUŞTU

Yerli otomobile yatırıma hazırlananVestelilk resmi adımı 2015'te atmıştı. Şirket, bu tarihte otomotiv sektöründeki ihracatın yüzde 70'ini karşılayanTAYSAD'a üye oldu.Vestel iki yıldır elektrikli otomobil ve aksamları üzerine birçok projeye imza attı. Akıllı şarj ünitesinden pil teknolojilerine kadar çok sayıda alanda 30'a yakın patent aldı. Sabah'ın haberine göre, Vestel ayrıca elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını da kendi teknolojisi ile yapabiliyor.

SAKARYA VE BURSA YARIŞIYOR

Yerli otomobil yatırımı içinseBursa ve Sakaryakıyasıyayarış halinde.24.2 milyar dolarlık otomotiv ihracatının 8.4 milyar dolarını gerçekleştiren Bursa, yeni yatırım içinYüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgesiadını verdiğiTEKNOSAB'ı hazırlıyor. Sakarya ise lojistik avantajının değerlendirileceğiSakarya Kuzey Bölgesi'ni bu yatırım için parlatıyor.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2689672/yerli-otomobilde-sona-gelindi-sakarya