'Nasıl bu kadar tahammülsüz olmuşlar?'

AK Parti Genel Başkan YardımcısıAyhan Sefer Üstün, ODTÜmerkez kampüsünde mescit tartışmaları üzerinden başlayan gerginliğe ilişkin, "İfade, din ve vicdan özgürlüğünü en fazla savunması gereken bu insanlar, nasıl bu kadar tahammülsüz olmuşlar? Yani hocalarda mı, eğitim sistemimizde mi kabahat vardı, acaba ailelerde mi bir eksiklik vardı da bu çocuklar böylebirbirlerine karşı nefret duyar hale gelmişler, gerçekten benim aklım, hafızam almıyor" dedi.

Üstün,yaptığı açıklamada,bu olaylarınsanayi sitesinde olmadığını,ilim, irfan ve kültürün merkezi üniversitede yaşandığını, bunun gerçekten çok utançverici bir durum olduğunu söyledi.

"Nasıl oldu da bizim insanımız bu hale düştü" diye bazen hayret ettiğini belirtenÜstün, "İfade, din ve vicdan özgürlüğünü en fazla savunması gereken bu insanlar, nasıl bu kadar tahammülsüz olmuşlar?

Yani hocalarda mı, eğitim sistemimizde mi kabahat vardı, acaba ailelerde mi bir eksiklik vardı da bu çocuklar böylebirbirlerine karşı nefret duyar hale gelmişler, gerçekten benim aklım, hafızam almıyor. Çünkü dışarı çıksanız, 'ben burada namaz kılacağım' deseniz,herkes size bir yer gösterir" ifadesini kullandı.

"Ana sınıfında bize halının üzerinde yer gösterdiler"

Üstün, ziyaret amacıylaBulgaristan'a gittiklerini, müzeyi gezerkennamaz vaktinin geçtiğini fark ettiklerini belirterek, şöyle dedi:

"Oradaki müze yetkililerine, 'Vakitgeçiyor, burada namaz kılabileceğimiz bir yer var mı?' dedik. Orada ana sınıfı varmış, ana sınıfında bize halının üzerinde yer gösterdiler ve orada biz namazımızı kıldık, ibadetimizi yaptık. Tersi olsaydı. Bir Hristiyan komşumuz, 'Burada Hristiyan geleneklerine göre ibadet yapacağım' dese, inanın bütün insanlarımız evinin bir köşesini gösterir ve orada ibadetini yapması için ona yardımcı olurlar."

Üstün, ODTÜ'de yaşananların üzüntü verici olduğunu vurguladı.Üstün, "Yarınlarımızı emanet edeceğimiz,ilim, irfan sahibi, aydın dediğimiz gençlerimizin bu davranış içerisinde olması, gerçektenbizleri üzüyorhatta kahrediyor.O insanlar için acıyorum.Nasıl bu hale düşmüşler? Cehaletin dipsiz kuyusunda nasıl böyle debeleniyorlar, hayret ediyorum doğrusu" ifadesini kullandı.

-"Ey YÖK Başkanı,ODTÜ'nün kontenjanlarını arttır"

Bu tür olayları engellemenin bir yolu olduğuna işaret edenÜstün, YÖK'ün, Sakarya Üniversitesine (SAÜ)10binlerce kontenjan verdiğini,SAÜ'nün şu anda öğrenci sayısının86 bine yükseldiğini dile getirdi.

YÖK'ün, ODTÜ'nün kontenjanlarını artırmadığına dikkati çekenÜstün, şöyle devam etti:

"Buradan YÖK'e sesleniyorum.Ey YÖK Başkanı,ODTÜ'nün kontenjanlarını arttır, Anadolu evlatları bu üniversiteye girebilsinler.Oraya sadeceelit, tuzu kuru, kaymak tabakanın çocukları gelmiş, böyle bir kültür oluşmuş, bu kültürü güya kendilerince bozmak istemiyorlar ama bunun yolu ve yöntemi,oradaki kontenjanların arttırılmasıdır."

Üstün,ODTÜ'nünçok büyük bir araziyi zaptettiğini, buralarınmilletin arazisi olduğuna değinerek,oraya en az4 üniversitedaha sığacağını bildirdi.

Üniversitelerinyer aradığına vurgulayanÜstün, "İşte, ODTÜ'nün arazisi orada. Milletimizin, yeni üniversitelerin kullanımınaaçılması lazım. Kimsenin orada milletin tapusunun üzerinde millete 'posta koyma' hakkı yoktur" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2689847/nasil-bu-kadar-tahammulsuz-olmuslar