Hendek'te CHP standına saldırı

MEDYABAR.COM -

Hendek ilçesinde, CHP İlçe Gençlik Kolları üyelerinin referandumla ilgili kurduğu 'Hayır' standı 15- 20 kişilik grubun saldırısına uğradı.

CHP'nin standı parçalanırken, 3 genç darbedildi. 3 kişi gözaltına alınırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
CHP İlçe Gençlik Kolları üyeleri, Muammer Sencer Caddesi'nde referandumla ilgili çalışma yapmak için stant açtı.

Gençler, çevredekilere anayasa değişikliğinde neden 'Hayır' kullanılması gerektiği ile ilgili broşür dağıttı. İddiaya göre, bu sırada bir grup, HDP'lilerin stant kurduğunu belirterek CHP'lilerin yanına geldi.

Grup, CHP'lilerin stant kurduğunu görürken, partili gençler ile aralarında tartışma çıktı. Gençler dağılırken, bir süre sonra 15-20 kişilik bir grup gelerek CHP'li gençlere saldırdı. CHP'nin standını dağıtanlar, 3 genci de darbetti. Polis olay yerine gelirken 3 kişiyi gözaltına aldı.

Gençler ve parti yöneticileri saldırganlar hakkında şikayette bulundu.

CHP Hendek İlçe Başkanı Rehyan Azak, "Maalesef istemediğimiz bir olay oldu. Saldırıyı kınıyoruz. Gerekli işlemleri yapacağız" dedi.

İl Başkanı Ayça Taşkent ise, "Biz bu stantları Adapazarı'nda da diğer ilçelerde de kuruyoruz. Böyle bir saldırı kabul edilemez. Herkesin fikirlere saygılı olması gerekiyor" diye konuştu.

Olayla ilgili inceleme sürüyor.

CHP HENDEK İLÇE BAŞKANLIĞI HAYIR STANDINA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

CHP Hendek İlçe Yönetimi olay sonrası yaptığı yazılı açıklamada saldırıyı kınadı. Açıklama şöyle

'' CHP Hendek Gençlik Kollarının resmi makamlardan izin alarak Muammer Sencer Caddesindeaçmış olduğu #HAYIR masasına demokrasi ve kardeşlikten nasibini almamış meczuplar tarafından saldırı düzenlenmiştir.Saldırganlar standı dağıtmış Türk bayraklarını yerlere atmışlardır.

Vatan, Millet, Barış, Özgürlük ve Demokrasi düşüncesini savunan gençlerimize yapılan saldırıyı kınıyor, saldırganların ve saldırıemrini verenlerin emniyet güçlerimizce açığa çıkartılmasını bekliyoruz. ''

SAKAL SALDIRIYI KINADI

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan vekili Şenay Sakal, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından kardeş şehir Siirt'e Büyükşehir Belediyesi tarafından hibe edilen 6 otobüsü götürmüş, ve Siirt Belediyesine teslim etmişti.

Ayağının tozuyla gelen Sakal, Hendek İlçesindekiCHP standına karşı yapılan münferit saldırının şokunu yaşadığını ifade ederek şunları söyledi:

?Yüz yıllardır kardeşlik, barış ve huzurun hakim olduğu ilçemizde meydana gelen münferit olayı ilçe dışında, Sakarya'da üzülerek öğrendim. Demokrasinin vaz geçilmez unsurları olan siyasi partiler ve onların gençlik örgütlerinin siyasi çalışmaları vaz geçilmez haktır. Siyasi nezaket çerçevesi içerisinde her türlü siyasi rekabete evet, ancak birliğimizi, beraberliğimizi bölmeye, bozmaya matuf münferit olayı kabul etmemiz mümkün değil. İnsanları etnik köken, dil, din, ırk, siyasi görüşü doğrultusunda hiçbir zaman ayrı tutmadık, ötekileştirmedik, ötekileştirilmelerine de asla müsaade etmedik? diyen Sakal; ? yaklaşan referandum seçimlerinde evet verecek olan da hayır verecek olanda bizim kardeşimizdir. İlçemizde süre gelen birlik, beraberlik ve huzur ortamı kıyamete kadar devam edeceğine inancım tamdır. İlçemizde vuku bulan münferit olayların sorumlularının adalete teslim edileceğine gönülden inanıyor, saldırıya maruz kalan gençlerimize ve mensubu bulundukları siyasi parti CHP'yegeçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.''

AK Parti Hendek İlçe Başkanlığı 'Hayır'standına yapılan saldırıyı kınadı

AK Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu Hendek'te meydana gelen CHP'nin kurduğu Hayır standına gerçekleştirilen saldırıya karşı kınama mesajı yayımladı. Yayımlanan mesajda şu ifadeler yer aldı;

"Hendek İlçemizde Hayır standina yapılan saldırıyı sahsim ve Ak Parti Hendek Ilce Teskilati adina kınıyorum.

Ulkemizin cesitli yerlerinde Evet çadırlari, stantları ve Evet Propagandasi yapan Partililerimize yapilan saldırlari kınadığımız gibi bugünde Ilcemizde Hayır standına yapilan saldırıyı kınıyorum. Her bir birey ve kurum yasalarımız çerçevesinde Evet veya Hayır propagandasi yapma hakkını kullanmaktadir. Demokrasimizin gereği olan propaganda haklarının engellenmesi kabul edilemez. Bu talihsiz olaya karisanlar icin gerekli adli surec isletilmektedir.

Birkac kisinin ferdi olarak yapmis olduklari bir olayin Hendekli hemserilerimize veya kurumlarimiza isnat edilmesi ve bu olay uzerinden hemserilerimizin cesitli hakaret icerikli benzetmelerle yaftalanmasini da kabul edemeyiz.

Saldırıya maruz kalanlara ve varsa yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bundan sonra böyle olayların bir daha yasanmamasini diliyorum.

16 Nisan da Istikrarli ve Güçlü Turkiye icin Milletimizin gerekli karari verecegine inancimiz tamdir.

Tum Hemserilerime Sevgi ve Saygilarimi Sunuyorum."

SALDIRI SONRASI GÖRÜNTÜLER VE CHP'LİLERİN TEPKİLERİ KAMERADA

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2690180/hendekte-chp-standina-saldiri