Öğrencileri için günde 210 kilometre yol kat ediyor

Korucuk Mahallesi'nde yaşayan 2 çocuk babası Çil'in öğrencileri ve çocukları için gösterdiği fedakarlık herkesi şaşırtıyor. 3 yıl önce Adapazarı ilçesindeki Çamyolu İlköğretim Okulu'ndan, Kocaali ilçesine bağlı Ortaköy beldesindeki ilköğretim okuluna müdür olarak atanan Çil, Korucuk'ta öğrenim gören çocuklarının okulundan ve öğretmenlerinden ayrılmaması için evini atandığı beldeye taşımadı. Bunun yerine haftanın 5 günü okula gidip gelmeyi tercih eden Çil, evine 105 kilometre uzaklıktaki okuluna 3 araç değiştirerek ulaşıyor.

İşini severek yaptığını söyleyen Çil, "Her şey eğitim için. Her zorluğun güzel bir tarafı var. Öğrencilerimi seviyorum. Onlara iyi şeyler vermek hoşuma gidiyor. Geldiğim yolda birçok proje çizdim. Etkinlik çalışmaları yaptım. Bu sayede çocukların ufukları açıldı. Dar kalıplarını yıkmaya başladılar. Başarıları arttı." diye konuştu.

Yolculuğun kendisi için zor geçmediğini anlatan Çil, şunları kaydetti: "Sabah 06.30'da evden çıkıyorum. Belediye otobüsüyle şehir merkezine gidiyorum. Buradan toplu taşıma aracına binerek Kocaali ilçesine, oradan da başka bir araçla okulun bulunduğu beldeye gidiyorum. Akşam 21.00'de evde oluyorum. Zamanımı dolu dolu geçiriyorum. Akşamları çocuklarımın dersleriyle ilgileniyorum. Hanımla Türk kahvesi içmeye vaktimiz oluyor. Her gün 210 kilometre kat ediyorum. Yolda kitap okuyorum. Kendi kendime Osmanlıca okuyup yazmayı öğrendim."

Okula gidip gelirken yaptığı yolculuğa şaşıranların olduğunu dile getiren Çil. "Bu kadar yol çekilir mi? Müdürlük için değer mi?' gibi sözler söyleyenler oluyor. Kendi çocuklarım Adapazarı'nda okuyor. Öğretmenlerini ve okullarını değiştirmemek için taşınmak istemedim. Bir de eşimin çevresi var. Bu nedenle evimi taşımayı düşünmedim." dedi.

Üniversitede araştırma görevliliğini bırakarak öğretmenliği tercih ettiğini söyleyen Çil, "Öğretmenliğe 13 yıl önce başladım. Van 100. Yıl Üniversitesi'nde Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü'nde araştırma görevlisiydim. Öğretmenliğin daha iyi olduğunu düşündüm ve sınıf öğretmenliği sertifikasıyla öğretmen oldum. Van'da 5 yıl yatılı okulda öğretmenlik yaptım." diye konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2690362/ogrencileri-icin-gunde-210-kilometre-yol-kat-ediyor