Hendek'e yeraltı otoparkı ve yeni meydan...

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, "Sıra dükkanların kaldırılması ve Seyir tepesi" ifadeleriyle daha önce ipuçları verdiği projenin görsellerini ilk kez gazetecilerle paylaştı.

Bir kafede gazetecilerle bir araya gelen Püsküllü, otopark ve meydan projesini geniş kapsamlı ele aldıklarını açıkladı.

'ATATÜRK PARKI' ANAHTAR

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Atatürk Parkı'nın kent merkezinde planladıkları çalışmalar için anahtar rolünde olduğunu kaydeden Püsküllü, "Sosyal alanlarıyla ferah bir kent merkezi planladık. Yaşam kalitesi artacak. 700 araçlık yeraltı otoparkını da belli noktalarda battı-çıktılarla şehir içi ulaşıma entegre planladık. Bu sayede trafik de rahatlayacak" dedi.

Püsküllü, yeni plan dahilinde otopark ve meydan projesinin 2 hafta içerisinde sonuçlanacağını da belirterek, "Çalışmaları Büyükşehir Belediyesi ile yapıyoruz. Bu plan dahilinde otopark ve meydanın 20-21 milyon lira gibi bir maliyeti olacak. Bunlar sonuçlandığında Hendek çok farklı olacak" şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜMÜN AYRINTILARI

'Büyük dönüşüm' olarak adlandırılacak projeye göre; Hendek Lisesi, Öğretmenevi ve lojmanlar kalkıyor. Bu bölge tamamı sosyal amaçlı seyir tepesi olacak.

Sıra dükkanların tamamı da kalkıyor. Bu dükkanlar yeni yapılacak kent meydanına bakan tarafta ve seyir tepesine gömme olarak inşa edilecek.

Sağlık Ocağı, Kütüphane ve Emniyet Müdürlüğü binaları da yıkılıyor. Burada kazanılacak alanda ise alt katı ticari olmak üzere sosyal ve kültürel amaçlı bir merkez inşa edilecek.

Zeki Cömert Parkı'da dönüşüm kapsamında. Parkın Remzi Efendi Caddesi tarafına, dokuya uygun olarak eczaneler için L biçiminde bir bina yapılması planlanıyor.

Yeni Cami önünden, Muammer Sencer Caddesi sonunda yapılan saat kulesine, Zeki Cömert Parkı'ndan D-100 Karayoluna kadar olan bölgeyi kapsayacak dönüşüm alanı 170 bin metrekare alan olarak hesaplandı.

Ancak projenin 250 bin metrekarelik alanı kapsaması düşünülüyor.

Ahmet Çileci Hendek'ten yazdı

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2691533/hendeke-yeralti-otoparki-ve-yeni-meydan