"Vatandaşımı üzenin canını yakarım!"

SASKİ Genel Kurul'unda 9 madde görüşülerek karara bağlandı. İlk olarak Genel Kurul'da gündem dışı söz alan MHP Grup Başkanvekili Metin Ökden, "Şehir merkezinde bazı parsel bacalarının asfaltın aşağısında veya yukarısında olması ile ilgili sıkıntılar oluyor. Ayrıca Karaman Atıksu Arıtma Tesisinde koku ile ilgili vatandaşların şikâyetleri var. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyor musunuz? Bir de şikâyetlere giden SASKİ ekiplerinin despot davrandığı yönünde iddialar bulunuyor" şeklinde konuştu. Ayrıca Metin Ökden, Büyükşehir Belediyesi'nin artık SASKİ'nin bütçesinden istifade etmemesi gerektiğini söyledi.

Vatandaşımı üzenin canını yakarım

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise yaptığı konuşmada, "Biz de Büyükşehir'in SASKİ'den elini çekeceği günleri bekliyoruz. Bunun için bütçemizi güçlendirmek zorundayız. Hükümetimizin Büyükşehirler ile ilgili çalışması ile birlikte gelirlerimizin güçleneceğini umuyorum" dedi. Parsel bacaları ile ilgili sorunların hızla çözülmesi talimatını veren Başkan Toçoğlu, "Despotluk yönünde bana herhangi bir bilgi ulaşmadı. Ancak böyle bir durum söz konusu ise SASKİ Üst Yönetimi burada. Onların önünde açıkça söylüyorum, vatandaşımı üzenin canını yakarım. Zaman zaman farklı isimlerle vatandaş gibi arayarak denetimlerim oluyor. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadım. Bu konuda benim dönemimde giderek bir iyileşme var" dedi.

İddialar gerçeği yansıtmıyor

Teknik konulara ilişkin açıklamalarda bulunan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ise, Karaman Atıksu Arıtma Tesisi?ndeki kokunun su girişinden kaynaklandığını ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Rüstem Keleş, "Su girişinin kapalı bir sisteme dönüştürülmesi üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışma 2012 yılı içerisinde tamamlanacak. Geçtiğimiz hafta sonu yaşanan koku probleminde de çeşitli iddialar ortaya atıldı. Doğalgaz, kanalizasyon karıştığı yönünde. Bu iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Biz, derhal AB kriterlerinde akredite olmuş laboratuarlarımızda analizleri yaptık. İnsani açıdan bir risk bulunmadığı için de su vermeye başladık. Su kesintisi yaşanmasın diye bu yönde bir uygulamamız oldu" dedi.

Sakarya için alternatif su kaynağı

Gerçekleştirdikleri yatırımlara da değinen Rüstem Keleş, "Hidroelektrik Santrali inşaatımız hızla devam ediyor. Yoğun yağış döneminde bir su baskını oldu. Biraz programdan geri kalmamıza neden olsa da çalışmalarımız hızla devam ediyor. Akçay Barajı ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bu baraj sayesinde Sakarya?nın alternatif kaynağı olacak. Cazibeyle su nakli sayesinde de enerji de büyük tasarruf sağlanmış olacak" dedi. Öte yandan Başkan Toçoğlu'nun talimatıyla atıksu bedeli alınan konutlardan vidanjör ücreti alınmaması için oybirliği ile karar verildi. Genel Kurul'a 12 Aralık 2011 tarihinde birleşmek üzere ara verildi.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2691798/vatandasimi-uzenin-canini-yakarim