Tarım projeleri kente göçü durdurdu

Konutsal göçler

Sakarya İl Özel İdaresi tarafından kırsalda bulunan vatandaşların refah seviyelerinin ve geçim imkânlarının arttırılması yönünde alternatif projeler ile yatırımlarını yönlendirmesi son yıllarda ilin ilçeleri ve bağlı köylerinden il merkezine ve diğer büyük ilçelere yapılan konutsal göçleri durdurdu.
Yapılan incelemeler sonucunda il genelinde alınan göç nüfusunun 2008–2009 yılları arası dönemde 25 bin 376 kişi olduğu bu rakamın 2009–2010 yılı arası dönemde 26 bin 248 kişiye ulaşmasının ilin dışarıdan aldığı göçle ilgili olduğu belirtiliyor. Bunun yanında net göç hızının ilk dönemde binde 4,32 ikinci dönemde de binde 1,86 olarak belirlendiği kaydedildi.

Dış göçün hızını azalttı

İl Özel İdaresi tarafından kırsal aslana yönelik olarak yapılan çalışmalara ilişkin projelendirmelerde İlimiz Valisi Mustafa Büyük'ün hedeflediği "Şehirde ne varsa köyde de o olacak" prensibinden hareketle yola çıkıldığı, son yıllarda artan gölet ve sulama şebekesi yapım çalışmalarının tarıma yönelik geçime sahip hane halklarının dış göçünün hızını azalttı.
İdarenin özellikle Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanlığı ve Teknik İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan yol, gölet, okul, sağlık ocağı, anaokulu, kanalizasyon ve yerleşik alan çalışmalarının köyde yaşam standardını yükseltti. Köylerde ve ilçe merkezlerinde yapılan öğretmen atamalarında da nitelikli personel dağılımına dikkat edilmesinin "kırsalda kalite çizgisini kalınlaştırdığı" ve kırsalda yaşayan vatandaşların daha sağlam temeller üzerine yaşamlarını sürdürmelerinin sağlandığı ifade edildi.

Köylerde yaşam kalitesi

Son birkaç yılda İl Özel İdaresi tarafından özellikle Taraklı, Geyve, Söğütlü, Ferizli, Karasu ve Kocaali'de köylerde yapılan gölet ve içme suyu isale hattı yapım çalışmalarının arttırılarak devam ettirilmesi ve ihtiyacın belirlenmesi sonrasında köylerde yaşam kalitesi standartlarını arttırdığı ifade edildi.
Tarım İl Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi Bütçesi'ne yönelik olarak ortaklaşa yapılan projelerde fındığa alternatif ürünlerin teşviki, sulama alanlarının ve su iletilen tarla miktarının arttırılması en önemli etkenlerin başında.

2011'de yapılanlar

2011 yılında 300,65 km drenaj ve yüzey suyu tahliye kanallarının temizlenmesi, tarla yollarının açılması, Hendek ilçesi Dikmen Köyü ve çevresi köylerde yaban çileğinin teşvik edilirken sulama kolaylıklarının da vatandaşlara sağlanması da yapılan çalışmalardan bazıları.
Ovalarda yapılan tarım ve hayvancılığın yem, tohum dağıtımının düzenli hale getirilmesi, köy grup yollarına konulan trafik ikaz ve uyarı levhaları ile güvenli araç trafiğinin sağlanması göçün engellenmesinde ve azaltılmasında olumlu etkenler olarak ortaya çıkan diğer nedenler arasında yer alıyor.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2692170/tarim-projeleri-kente-gocu-durdurdu