Aracınız Sigortalı Olsa Bile Zarar Görebilirsiniz

SİGORTASIZ TEHLİKESİ

Sigortasız araçların trafikte büyük bir risk oluşturduğunu ifade eden DLG Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gündüz Dolgun, "İlk bakışta benim aracımın sigortası var bu haberle ilgilenmeme gerek yok diye düşünebilirsiniz. Ancak sigortasız araçlar karıştıkları kazalarda karşı tarafın büyük zarara uğramasına yol açabiliyor. 2016 ile 2017 yılları arasında kalan süreyi değerlendirin TÜİK (Türkiye istatistik kurumu) kayıtlarına göre 2016 ile 2017 döneminde ülkemizin yoğun trafiğine yeni 1 milyon araç daha katıldı. Son katılan araçlarla birlikte Türkiye'nin trafikteki araç sayısı 22 milyonun üzerine çıkmış oldu. Ancak yapılan açıklamada toplam araçların neredeyse %35'e yakınının sigortasız bir şekilde dolaşıyor olması korkutucu bir gerçeği gözler önüne seriyor. Ülkemizde sadece 4,4 milyon aracın tam bir güvence sayılan kasko yaptırdığı rakamlarda gözlenirken diğer sigortasız araçların yarattığı tehlikenin boyutu acil önlemler alınmasını gerektiriyor"dedi.

BÜYÜK RİSK

Dolgun sözlerini şöyle sürdürdü: "Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı gibi yasal bir zorunluluk olmasının dışında insan can ve mal güvenliği açısından oldukça faydalı bir uygulama. Fakat TÜİK verilerine göre bu yıl sigorta yenilemesi yapması gereken 14,8 milyon araçtan 14,1 milyonunun sigorta yenilemesi gerçekleştirmiş olması geriye kalan 700 bin aracın zorunlu trafik sigortasını yaptırmadıklarını ortaya çıkardı. Sigortasını yaptırmayan araçların çoğunluğunun kamyonlar ve diğer ticari araçlardan oluşması dikkatlerin bu gruba çekilmesine neden oldu. Sık sık yaptıkları kazalarla gündeme gelen kamyonlar tv haberlerinde kaza bakımından ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye'de kayıtlı toplam 833 bin kamyondan 522 bininin zorunlu trafik sigortası yaptırmamış olması durumu çok daha vahim bir noktaya getiriyor."

RAKAMLAR KORKUTUCU

Dolgun son olarak ise şunları kaydetti: "Neredeyse her 10 kamyondan 7 tanesinin sigortasız bir şekilde trafikte seyrettiği vurgulanan kamyonların getirdiği tehlikenin büyüklüğünü gösteren bu rakamlar denetimlerin bu yöndeki denetimlerin sıklaştırılmasını zorunlu kılıyor. Özelikle yük ve eşya taşıyan bu araçların çok ağır tonajlara sahip olması diğer hafif araç kazalarına göre can ve mal kaybının yüksek olması sonucunu beraberinde getiriyor. Aynı listede insan hayatını yakından ilgilendiren ve yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin %38, otobüslerin %42 ve özel otomobillerin 2, 9 milyon sigortasız olması son derece endişe verici bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Listenin en sonunda bulunan kamyonetlerde %15 ve tarımsal amaçlı kullanılan traktörlerde ise %14 sigortasız araç bulunması tehlikenin sadece şehir içi trafikle sınırlı olmadığını, aynı zamanda şehirlerarası yollarda da birçok riskin varlığını işaret ediyor."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2692440/araciniz-sigortali-olsa-bile-zarar-gorebilirsiniz