Hendek'te manşet: İşte yeni Kemaliye

Kemaliye Mahallesi'nde uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hazırlayan Mimar Cengiz Şişman, bölgede bina kat sayısının 5,imar yoğunluğunun ise yüzde 30'un altında olacağını söyledi.
Bölgenin 57 bin metrekareden oluştuğunu belirten Şişman, konut ve ticari alan olarak 15 bin metrekare alanın kullanılacağını, 45 bin metrekarelik bölümün ise yol, park, meydan ve rekreasyona ayrılacağını kaydetti.

YIPRATICI BİR PROJE
Mimar Şişman, kentsel dönüşümün yerel yönetim için yıpratıcı bir proje olduğunu, ancak doğru ve dürüst uygulandığında yerel yönetimin projeden büyüyerek çıkacağını da belirterek şunları aktardı:
Bütün hesaplar ve anlaşmalar topluma açık olmalı. Yapılan işi, halk değerlendirebilmeli, bu nokta şeffaf olunması lazım. Bir önemli nokta da; projenin Hendekli ya da Hendek'te yaşayan ve en önemlisi de gelirini Hendek'te kullanacak kişi ya da kuruluşlar tarafından yapılmasıdır.

BÖLGENİN YARARINA
Şişman, kentsel dönüşüm alanının belirlenmesi ve gelişen süreçle ilgili de şu bilgileri aktardı:
Kentsel dönüşümde bölge seçimi yapılırken, amacın ne olduğu çok iyi belirlenmeli. Kemaliye bölgesinin seçilmesindeki amaç Hendek'in ticari alanını, toplumun ortak kullanacağı meydan ve park alanlarını arttırmak, bölgenin eski yapı yoğunluğu ve çarpık imarıdır. Şehircilik projeleri, toplumun bütününü kapsayacak, toplum ve özellikle de uygulandığı bölgede yaşayan insanların yararına olmalıdır.

EKSİK OLAN ANKET
"Kentsel dönüşümde temel değer, vatandaş ile belediyenin anlaşmasıdır. Kanun da zaten bunun üzerine oluşmakta. Aslında kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilmeden önce, projeyi yapacak olan belediyenin o bölgede ve şehrin genelinde, kriterleri değerlendirebilecek sorulardan oluşan bir anket yaptırmasıdır. Hendek'te bu yapılmadı, bence en önemli eksik bu. Gerçi projenin Hendek'i bilen ve bu bölgede yaşayan kişiler tarafından yapılması, durumu avantaja çevirebilir."

YÜZDE 40 VERİLECEK
Uygulamaya yönelik merak edilenleri de örneklerle açıklayan Şişman şöyle konuştu:
"Kentsel dönüşümde arazinin yüzde 30'una inşaat yapılıp, elde edilen ürünün yüzde 40'ı hak sahibine verilecek. Örneğin, 400 metrekare arsası olan bir vatandaşın 120 metrekare inşaat alanı çıkar. Bunu 5 kat üzerinden hesapladığımızda 600 metrekare inşaat alanı olur. Hak sahibine bu yapıdan 240 metrekare yer düşer ki, bu da yaklaşık 2 daire, bir dükkândır. Hendek'in hiçbir bölgesinde böyle bir oranda pay verilmez.

MÜTEAHHİT YAPMAZ
Aynı arazide kentsel dönüşüm yapılmayıp, vatandaş yerini müteahhide vermiş olsa; 400 metrekare için toplam inşaat alanı 3 kat üzerinden 360 metrekare olur. Müteahhit en fazla yüzde 30'a kadar pay verir, bu da ancak bir daire eder."

MAĞDUR OLMAZLAR
Bölgede mağduriyetin söz konusu olmayacağını da savunan Cengiz Şişman, "Projeye göre arazi üzerinde bulunan betonarme iskân edilen bütün dairelerin karşılığında, hak sahipleri dairesini alacak. Mağduriyet söz konusu değil" dedi.
Şişman örnek olarak ise şunları söyledi:
"Vatandaşın cadde üzerinde 200 metrekare dükkân, 6 adet dairesi var. Kentsel dönüşümde eğer bu bina yıkılacaksa, hak sahibine bu miktarda ya da değerde mülk verilecek. Ancak bu noktada vatandaşın, olayı ranta dönüştürmemesi gerekiyor. Çünkü fazlalıktan alacağı her değeri, komşusundan ve çevresinden alacağını bilmeli"

- Medyabar, Medya bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2693831/hendekte-manset-iste-yeni-kemaliye