Kentte şarbon şüphesi!

Kentte kolunda çıkan yaralar nedeniyle hastaneye başvuran bir vatandaş, şarbon şüphesiyle tedavi altına alındı. Buna benzer şüphelerin ilçe hastanelerinde de baş gösterdiğine dikkat çekilirken, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri şarbon ile ilgili henüz kesin bilgi olmadığını söyledi.

Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal ise vatandaşların güvendikleri kasaptan alışveriş yapmaları gerekiğini söyledi.

Kopal, "Şuan böyle bir tehlike olmadığını biliyoruz. Sakarya'da yerli hayvan kesiliyor. Oda olarak tüm kasaplarımıza kefiliz" dedi

ŞARBON NEDİR?

Şarbon bir hastalık türüdür. Bacillus antrachis bakterisi ise şarbon hastalığının etkenidir. Şarbon hastalığı ot yiyenhayvanlarda görülür. Ancak bu hastalık bulaşıcıdır ve hayvandan diğer hayvanlara ve insanlara da bulaşır.

Akciğer şarbonunda hafif ateş, kırgınlık, yorgunluk ve öksürük şikayetleri görülebilir. Sindirim sistemi şarbonunda yutma güçlüğü, boğaz ağrısı, boyunda ağrılı şişlik, yüksek ateş görülebilir. Bağırsak şarbonunda bulantı, kusma, karın ağrısı, kanlı ishal görülebilir. Deri şarbonunda deriden, akciğer şarbonunda balgam veya akciğerden sıvı örneği veya kandan örnek alınarak tanı konabilir. Bağırsak şarbonunda ise dışkı veya kusmuktan örnek alınabilir. Şarbonun her 3 şekli de tedavi edilmediğinde öldürücüdür. Deri şarbonu kendiliğinden düzelebilir. Tedavi edilmeyen deri şarbonu nadiren kana karışabilir ve öldürebilir. Akciğer şarbonu hemen hemen daima öldürücüdür. Sindirim sistemi şarbonunda ise ölüm oranı tedaviye rağmen yüzde 25-75 arasındadır. Şarbon antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir hastalıktır, şüpheli temasta mutlaka hekime başvurulmalıdır.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2694418/kentte-sarbon-suphesi