Akyazı'nın karlı yaylası'nda..

Türkiye'deki en çok kayıtlı offroadcunun bulunduğu Sakarya'da halen keşfedilmeyi bekleyen parkurlar var.
Offroadcularla birlikte, zorlu hava ve yol koşullarına aldırmadan Akyazı'daki Sultanpınarı Yaylası'na çıktık

Offroad'cuları nasıl bilirsiniz?

Kocaman ve gürültülü arabalara binen, egoları da arabaları gibi büyük, gözleri maceradan başka bir şey görmeyen, hercai insanlar olarak mı? İtiraf edeyim.

Sakaryalı offroadcuların Akyazı Sultanpınarı Yaylası'nda düzenlediği etkinliğe katılıncaya kadar ben de böyle düşünenlerdendim. Bu etkinlik için Sakarya'nın seçilmesinin birkaç nedeni var.
Birincisi: Sakarya, nüfusa oranla en çok offroad aracının bulunduğu kent.

İkincisi: Dünya klasmanına girecek Karasu Acarlar Longozu gibi rotalara sahip.
Üçüncüsü: Sakarya'nın offroadcular için halen keşfedilmeyi bekleyen yerleri var.
Bunlardan biri de Kuzuluk'tan başlayıp Acelle Yaylası üzerinden Sultanpınar ve Karagöl yaylalarını geçerek Taraklı ve Göynük'e ulaşan yol.
Biz de offroadcularla birlikte bu rotayı izleyeceğiz.
Bir pazar sabahı saat 09.30'da Kuzuluk Kaplıcaları çevresinde toplanıyoruz.
Keşif aracı arazinin durumunu tespit edip rota çıkarmak üzere önden gidiyor.
Onun ayrılmasından sonra bölgedeki işletmelerde yakıt ikmali yapıyor, eksiklerimizi tedarik ediyoruz.
Bu, yerel ekonomilere katkı yapmayı amaçlayan bir offroad prensibi. Keşif aracımızdan gelen istihbarat doğrultusunda hareket planımızı revize ediyoruz. Arabaların lastiklerini ve diğer aksamı son bir kez gözden geçiriyoruz.
Her araçta en az bir tane olan telsizleri aynı kanala ayarlıyor ve anahtarları çeviriyoruz.

DOĞAYI KEŞFEDİYORLAR

Offroad, kendine mahsus 'konvoy kuralları' olan bir etkinlik. En büyük araç yolu açmak üzere önden gidiyor.
Daha küçük ve zayıf araçlar araya alınarak destekleniyor. Amaç; gidilmek istenen yere en önce varmak değil. Aksine, ekip ruhunu canlı tutarak birlikte hareket etmek.
Offroad; arkadaşlık, dayanışma, yardımlaşma demek.
Hedefimiz dağ köylerini, obaları, dereleri geçerek Sultanpınar Yaylası'na varmak ve grup üyelerinden Konuralp ve Dündar Alp Özdemir kardeşlerin yayla evinin bahçesinde piknik yapmak. Başlangıç ve bitiş noktalarımız arasındaki rakım farkı 2 bin metreye yaklaşıyor.

Mudurnu Deresi üzerindeki Beldibi Köprüsü'nü geçip kendimizi yayla yoluna vuruyoruz.

Çok değil beş dakika sonra kendimizi bembeyaz bir örtünün içinde buluyoruz. Tırmandıkça evler ve yol izleri kayboluyor; doğayla baş başa kalıyoruz. Offroad etkinliklerinin en önemli yanlarından biri de bu: Gidilen bölgelerin doğal güzelliklerini keşfetmek.

Offroad gurubumuzdaki arabalar tek bir gövde imişçesine hareket ediyor. Ekipler, telsiz konuşmalarıyla ve sinyallerle birbirlerini sürekli uyarıyor.

Yola çıkarken belirledikleri hız limitini kesinlikle aşmıyor, birbirlerini gözden kaybetmiyor. Farlar açık, emniyet kemerleri bağlı. Offroadcular önce kendilerini emniyete alıyor.

Sonra; önlerindeki ve arkalarındaki araçları riske atacak davranışlardan özenle kaçınıyor. Yol ne kadar zorlu olursa olsun araçlarını kıracak ve bozacak eylemler yapmıyor.

Zayiat vermeden başlangıç noktasına dönebilmek önemli. Derinliğini tahmin edemediğimiz derelerden, bir yanı kayalık diğer yanı uçurum olan dar geçitlerden, altında boşluklar olması muhtemel kar örtüsünün üzerinden kah kayarak kah durup yavaşlayarak ama sürekli tedbirli ve temkinli olarak geçiyoruz.

Kafilemizdeki araçların zorlanıp kara saplandığı, yol kenarına kaydığı oluyor. Kendi vinci yeterli olmazsa diğer araçlardan biri ya da birkaçı onu çekip çıkarıyor.

İlerledikçe gurubumuzdaki araçların birbirlerinden farklı ama gurubu tamamlayan özellikleri ortaya çıkıyor.

Sürücülerin farklı yetenekleri de. Sözgelimi; tecrübeli offroadculardan Ahmet Ünlü tam bir 'drift (bir sürüş tekniği) ustası'. Hem önden gidip yolu açıyor hem de izleyenlere seyir keyfi yaşatıyor.
Ekipteki en yüksek ve güçlü aracın sahibi ödüllü offroadcu Zeki Karaçay tam bir 'kurtarıcı'...

Bütün ekibe güven veriyor. En olmayacak şeyleri de o deniyor. Ekibin en yaşlı üyeleri İsmail Dönmez ve eşi Ayşegül Dönmez'den oluşan ekip tam bir 'sakin güç'. Serkan Şen'in arabası diğerlerine göre daha küçük ama tam bir 'inatçı keçi'. Özdemir kardeşlerin grubun en eski model araçları ev sahibi modunda bir 'yol gösterici'. Offroadcular buldukları bütün fırsatları etkinliğe heyecan katmak, araçlarının gücünü tartmak ve yeteneklerini göstermek için kullanıyor.

Yaptıkları başarılı manevralardan sonra birbirlerini tebrik ediyorlar. Sürekli birbirleriyle ve hatta bizimle şakalaşıyorlar.

Üç saat süren ve molalarla keyiflenen bir yolculuğun ardından offroad jargonunu da kapmış olarak Özdemir Obası'na ulaşıyoruz. Moladan sonra geldiğimiz yolu izleyerek geri döneceğiz.

OFFROAD 'YOLDAN ÇIKMAK' DEĞİLDİR

Ekip üyeleri birbirleriyle www.gezenbilir.com ve www.arazideyiz.com gibi internet siteleri aracılığıyla tanışmış. Mola verince gezen bilir 'yiyen bilir' oluyor. Yolda kalınca 'batan bilir', kalan aracı kurtarınca 'çeken bilir'...

Bu espri böylece uzayıp gidiyor. Biz de onlara buradan 'yazan bilir' diyoruz. İçerisinde bulunduğumuz gurup için offroad bir amaç değil, araç. Bu işi hobi olarak yapıyorlar.

Sekizincisini düzenledikleri bu buluşmalarla sosyalleşiyor, kaynaşıyor, birlikte güzel zaman geçirip eğleniyorlar.

Yanlış tanınmaktan şikayetçiler.

Kelimenin İngilizce'deki anlamına muzip bir gönderme yaparak "Offroad yoldan çıkmak demek değildir," diyorlar. Onlara haklarında oluşmuş bazı olumsuz kanıları soruyorum. Şöyle cevaplıyorlar sorularımı:

Trekkingcilerle dağcılar doğayı kirlettiğimizi düşündükleri için bize karşılar.

Ama biz gittiğimiz her yerde mıntıka temizliği yaparak işe başlıyor ve etkinliğimizi bitirdikten sonra çöplerimizi arabalarımıza koyarak ayrılıyoruz.

Hatta kimi zaman treckingcilerle dağcıların çöplerini bile biz topluyoruz. Hayvanları ürküttüğümüz doğrudur ama biz silah atıp avcılık yapmıyoruz.
Offroad yalnızca erkeklerin ilgi gösterdiği maço bir uğraş değil; kadın sürücüler de katılıyor. Ayrıca erkek sürücüler gittikleri yerlere eşlerini de götürür. Offroadcular için aile kavramı önemlidir ve offroad ailece yapılabilecek bir hobidir. Hatta yaz aylarında aile üyeleriyle katıldığımız kamplar düzenleriz.

Offroad yalnızca arabaları birbirleriyle ve doğayla boy ölçüştürmek değildir.

Bütün etkinliklerimizin bir teması vardır. Abant'a gittiğimizde kızakla kayar, bir yerde kamp yaptığımızda gece topluca korku filmi izleriz.
Offroad doğayı tanımanın ve doğal yaşamı anlamanın bir yoludur. Geçen yaz Ballıkaya'da çocuklarımıza yönelik bir etkinlik düzenledik. Doğa yürüyüşleri yaptık.

Başka yerde görme şansları olmayan hayvan ve bitkileri görüp tanıdılar.
Offroad bir zümreye mahsus değildir. Din, milliyet, etnisite, cinsiyet, meslek ayırt etmez. Offroadcular din ve siyaset konuşmaz. Mevlana gibidirler; 'kim olursan ol gel' derler, gelene 'git' demezler.
Offroadcuları alkolle özdeşleştirmek yanlış. İyi bir offroadcu yola çıkarken alkol almaz.
Offroad zannedildiği gibi tehlikeli değildir.

Araçlardaki modifiye arttıkça tedbirler de artar. Yapılan hareketler bilgi ve tecrübeyle doğru orantılıdır ve kontrollü olmaya dikkat edilir.

Dönüş yolundaki tek molamızı Acelle'deki yapay göletin etrafında arabalarımızı sıralayıp bir süre daha sohbet ediyoruz.

Bu sohbetimizde ekipteki insanların rahatlığı ve mutluluğu dikkat çekiyor. Bunun sebebini şöyle açıklıyorlar:

"Kar yağar, kendimizi karlı yollara vururuz. Yağmur yağar, kendimizi çamurlu yollarda buluruz. Güneş açar, ince kumlu toprakla buluşuruz. Yola çıkmak için mutlaka bir sebep buluruz. Biz; dört mevsim mutlu insanlarız."

İbrahim Altay/ SABAH

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2694601/akyazinin-karli-yaylasinda