Erozyona dalgakıranlı çözüm!

Daha önce yapılan 12 dik dalgakıranın erozyonu durdurması üzerine yapımına başlanan 7 yatay dalgakıranın inşaası tamamlandı.

Ulaştırma Bakanlığı'nca ihale edilen dalgakıranları yapan NATO İnşaat Limited Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Yaman, kum tutucu yatay dalgakıranların kıyı erozyonunu durdurmada başarılı olduğunu söyledi. Daha önce kıyı koruma amaçlı yapılan dik dalgakıranların başarılı olmadığını kaydeden Yaman, "Karasu sahil kumunun değişkenliği çok. Bu nedenle dik dalgakıranlar tutmadı. Biz de daha önce İtalya'da uygulamaya konulan yatay dalgakıranları buraya da uyguladık. Neticede başarı sağlandı. Sahil yeniden kum toplamaya başladı. " dedi.

Yaman, bakanlığın onay vermesi halinde sahile 20 yatay dalgakıran daha yapılacağını belirtti.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da yeni dalgakıranların başarılı olduğunu belirterek sahilin yeniden kum toplayarak eski haline dönmeye başladığını ifade etti. Belediye plajından Küçükboğaz'a kadar olan alanda 20 dalgakıranın daha yapılacağını kaydeden İspiroğlu, "Yatay dalgakıranların yapıldığı yerlerde erozyon durdu. Liman ile belediye plajı arasında 7 dalgakıran yapıldı. Küçükboğaz'a kadar olan bölgede 20 dalgakıran daha yapılacak. " diye konuştu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2695567/erozyona-dalgakiranli-cozum