Güvenlikçi Cengiz'in sitem dolu mektubuna İŞKUR'dan cevap

Merhaba ben Cengiz Özdemir ,

TYP kapsamından yapılan Güvenlik Görevlisialımları için Sakaryaİş Kur aracılığıyla başvuru yaptım. 14.09.2018 tarihinde sonuçlanarak01.10.2018 tarihi itibariyle2017-2018döneminde Görev yaptığım İmamhatip Okulundatekrar görevebaşlama tarihim netleşmiştir. *ilgili belge ektedir.

Başvurum onaylanmasına rağmen 28.09.2018 tarihindeiş başlangıcım benden habersiz feshedilmiş ve tekrargöreve başlayacağımkuruma başkası getirilmiştir. Getirilen kişi de aynı kurumda öğretmenlik yapan bir bayanın eşidir.

Tarafıma reddilme durumunun 35 yaş üstü kişilere öncelik verildiği yönündedir. Ama bununla ilgili hiç bir yerde bilgi yazmamaktadır. Yapılan bu haksızlığı sizlerle paylaşmak istedim. Tarafıma başlayacağıma dair belge verilip kurum ve tarih verilmesine rağmen , atandığım kuruma başkası getirildi. ilgili belgeyi de sizlerle paylaşıyorum.

İŞKUR'dan yapılan açıklama,

"İŞKUR'un Toplum Yararına Programları, yasa gereği geçici bir istihdam modelidir. Programların süresi 6 ay ve azami 9 ay olmaktadır. Haberde, katılımcı özel güvenlik görevlisinin, kendisinden habersiz görevinin feshedilmesi söz konusu değildir. Zira, TYP katılımcısı, programa başlarken TYP programında yer aldığını, bunun başlama ve bitiş tarihini, bilir ve kişi yazılı olarak da bilgilendirilerek gerekli belgeler imzalattırılır. Habere konu mektupta iş sözleşmesinin 28.09.2018 tarinde feshi söz konusu değildir. Katılımcının 2017-2018 eğitim dönemi için işten ayrılma tarihi 26.06.2018 dir. Yeni dönemin işe başlama tarihi de 01.10.2018 dir.

Özel Güvenlik Görevlisi TYP katılımcıları, eğitim-öğretim dönemi boyunca mümkünse ikametlerinin olduğu ilçedeki okullardan birinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilir. Görevlendirilen kişinin okulla sözleşmesi yoktur. İŞKUR programa dahil eder, İl Milli Eğitim okul belirler. Bu okullar, pek tabiki her dönem için ihtiyaç dahilinde değişebilir. Ancak, katılımcılar, istekleri dışında ikamet ettiği ilçe sınırları dışındaki okullarda görevlendirilmezler.

Geçen eğitim öğretim döneminde Sakarya İl Milli Eğitime İŞKUR 180 güvenlik görevlisi desteğinde bulunmuş iken yeni dönemde bu sayı 289 olarak belirlenmiştir. Bu dönemin müracaatı ise yaklaşık 350 kişidir. Ayrıca, Toplum Yararına Program Genelgesinde katılımcılar belirlenirken, 35 yaş üstü erkekler ile yaşına bakılmaksızın bayanların önceliği mevcuttur. Bu nedenle, 35 yaş altı genç erkekler mevzuat gereği katılımcı belirlemesi yapılırken, program katılımcı sayısından fazla müracaat olması halinde yedeğe alınmak durumunda kalınmaktadır. Dolayısıyla, müracaatların belirlenen kontenjandan fazla olması nedeniyle yaklaşık 60 kişi yedeklenmiştir."

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2695774/guvenlikci-cengizin-sitem-dolu-mektubuna-iskurdan-cevap