Kadın cinayetinde İstanbul'dan sonra biz varız

Geçen ay Sakarya'nın kadın cinayetlerinde 2. sırada yer almasıyla ilgili konuşan Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan, "Ne yazık kii önce eğitim seviyemiz, sonra da kadın cinayetlerindeki cezalar caydırıcı değil" dedi.

365 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2017 yılının 11 ayında toplam 365 kadın öldürüldüğünü açıkladı. Kadınların yüzde 15'i boşanmak istediği için, yüzde 11'i hayatına dair karar aldığı için, yüzde 7'si ekonomik sebeplerden, yüzde 4'ü ise barışma isteğini reddettiği için öldürüldüğü ortaya çıktı. Hazırlanan raporda yüzde 15'inin ise 'şüpheli' olarak öldürüldüğünün kaydedildi.

39 KADINA CİNSEL ŞİDDET

Çocukları ile ilgili tartışma yaşadığı için öldürülen kadınların oranı yüzde 4 olurken, kadınların yüzde 52'si ateşli silahla, yüzde 15'i kesici silahla, yüzde 4'ü boğularak katledildi. Verilere göre Kasım ayında kadın cinayetlerinin en çok işlendiği iller sırasıyla İstanbul 4 katliamla 1., Sakarya 3 katliamla 2., Mersin 3. katliamla 3. sırada yer aldı.Geçen Kasım ayında 39 kadına cinsel şiddet uygulandı.

ÇOĞU ÇOCUK İÇİN SUSUYOR

Geçen Kasım ayında 3 kadın cinayetiyle Türkiye 2. olan Sakarya'nın durumunu değerlendiren Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan, "Kadına cinsel, ekonomik ve aile içi şiddet var. Bu şiddetler bazıları devlet mecralarına hiç ulaşmıyor. Bu konuda bir çok kadın 'Ne yapayım çocuklarım var' diyerek susuyor. Son 3 yıldır Sakarya'daki kadın cinayetleri artıyor" dedi.

EĞİTİM VE CEZALAR ÖNEMLİ

Yağan," Evlilik olduktan sonra erkekler eşini malı gibi görüyor. Eşi çalışsa bile erkek bunu kabul etmiyor. Eşiyle eşit olduğunu kabul etmiyor. Eğitimin en başından sonuna kadar anlatılması gerekiyor. Çünkü çalışan kadınlar bile şuan şiddet görür hale geldi. Bu eğitimle çözülebilir. Türk toplumundaki kadın erkek eşitsizliği geleneklerden geliyor. Bir seçenek de kadın cinayetlerinde caydırıcı cezalardır" diye konuştu.

kaynak: SakaryaHalk Gazetesi

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2695915/kadin-cinayetinde-istanbuldan-sonra-biz-variz