''Referandumda altın piyasasında dalgalanma olacaktır''

Gerek ekonomi programlarında, gerekse de yazılı basında konu altın olunca herkesin bir anda kulak kesildiği, ilk göz attığı haber olur altın fiyatları.

Dünya Altın konseyinden yapılan raporlamaya göre geçen 10 yıl esas alındığında ortalama yıllık 181 ton ile dünyanın 4'üncü altın tüketicisi olan Türkiye, küresel altın talebinin de yaklaşık % 6'sını oluşturuyormuş

Hane halkının yastık altındaki altın miktarının da 3 bin 500 ton olduğu tahmin ediliyor

Sakarya'daki altına olan ilgi ve altının piyasa durumunu aile meslekleri Kuyumculuk olan ve 100 üyesi bulunan Sakarya Kuyumcular Sarraflar ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes ile sohbet ettik.

Sakarya'da kuyumculuğun gelişimi, değişimi ne yönde oldu?

Sakarya sanayileşmiş bir bölgenin ortasında bu bölgedeki her şey Türkiye'yi etkiliyor

Her meslekte bir rekabet vardır.

Şehrimiz 400 bin nufuslu küçük bir Adapazarı değil artık. İstanbul'daki sanayileşmenin il dışına kayması, birçoğunun Sakarya'ya gelmeleri,hızlı tren çalışması gelişime etkili oldu.

Sakarya vilayeti şu anda nufusu 1,5 milyona dayanmış bir şehir dolayısıyla kuyumcu sayıları da arttı eskisi gibi müessese açmak ta zor değil.

Fabrikasyon üretime geçilerek atölyecilikten çıkıldı. Sayabileceğimiz bir sürü Altınbaş. Atasay Zen gibi seri imalat yapabilen markalar da kuyumcular market gibi alışveriş yapabiliyor ve vitrinine koyuyor.

Rekabetten dolayı kar marjımız düştü ama kalite arttı. Çevre ülkelere ençok altın satan ülkelerin başında geliyoruz. Aslında altın altın çağını yaşıyor diyebiliriz.

Sakarya'da altına eğilim ne ölçüde daha çok hangi nedenle alınıyor?

İlimiz çok farklı kültürleri içinde barındırıyor.Altının bu kültürlerde ortak ve önemli bir yeri vardır.

Altın bazıları için tasarruf aracı, bazıları için takı, bazıları için "güvence"dir.

Bazıları dolara güvenmez, faizden hoşlanmaz, tasarrufuyla altın satın alır.

Kadınlarımızın çoğu, erkeklerimizin azı altın takıdan hoşlanır. Kadınlarımız, özellikle Anadolu kadını için altın güvencedir. Hem kendi için hem de ailesi için. Kocasından ayrılırsa, sahip olduğu altın ona destek olur. Kocasının işi bozulur ise, altınlarını satarak kocasına destek olur.

Türkiye'de olduğu gibi Sakarya da da altın da en cok düğün mevsimi satılır.

Temmuz - Ağustos altın ayıdır. Bu aylar özellikle düğün ayıdır . Almancılar da bu aylarda Sakarya'ya gelir düğün yaparve altın satışlarında yogunluk yaşanır.

Yatırım yapmanın püf noktaları nedir?

Yatırım uzmanı değilim ama mesleğimiz den dolayı şunu söyleyeyim , bana göre yatırım tek kalem olmamalı yatırımın bir kaç kaleme bölünmesi her zaman en alıkcı yatırım şeklidir bu Altın döviz ve tl hatta dövizi bile kendi içinde kalemlere ayırarak dolar euro olmak üzere bölünürse bir kalemdeki zarar elideki tüm yatırımı eritmemiş olur.

Altın her zaman her dönem revaçta ama mesela bu günlerde Sakarya'nın bazı bölgelerinde emlak alımında yatırım olarak yogunluk var emlak alımı bu dönem çok daha hareketli oda bir yatırım aracıdır.

Mesela Hindistan'ın düğün sezonu kışa denk gelir bu yüzden kış aylarında altın hep bir tık yüksektir. Yani bir yerde fazla alım olunca hemen piyasa etkileniyor. Bu ülkemiz de de gecerli fazla altın alımı olunca yükselişi tetikliyor.

İnsanlar kriz anlarında riskli durumlarda altına yatırım yapıp beklemeyi tercih ediyor genelde daha refah ortamlar da altım bozdurup farklı alanlara yatırımda kayabiliyor.

Takıda değişim - yenilik nasıl etkili oluyor?

Takının ağırlığı ve şekli değişse de takı âdeti yaşıyor. Sakarya yeniliğe açık Türkiye de yeni çıkan takı modellerini önce Sakaryalı alır. Eğer Sakarya'da tutuyorsa tüm Türkiye'de tutar.

Eskiden altın zincir, takının olmaz ise olmazı idi. Şimdi altın zincir yok. Yavaş yavaş tek taş pırlanta yüzük modası başladı ama bilezik ve cumhuriyet altını her zaman vazgeçilmez olmuştur biraz da jenarasyona göre talep te değişiyor.

Taksitlerin kaldırılması satışları etkiledi mi?

Evet negatif yönde etkiledi .Kanunen 4 taksit yapabiliyoruz, taksitler kaldırıldığında kaybettiğimiz müşterimizi 4 taksitle toplamaya çalışıyoruz. Taksit sayısı kuyumcularda en az 10 olmalı.

Kredi kartı taksitlendirmesinin sonlandırılması, bizim sektör olarak orta direk dediğimiz müşteri portföyümüzü etkiledi

Normal orta gelirli bir aileden 4 bin lirayı birden çekerseniz ödemeleri sarsılır, ama 4 bin liralık alışverişi 10 ayrı taksitle yaparsanız, müşteri taksiti bitince mutlaka alışverişe yine size gelir.

Geçtiğimiz dönemlerde kredi kartı alışkanlıklarından doğan bir iki art niyetli esnafın referans gösterilmesi, tefeci gözüyle bakılması da bizi yıprattı. Orta kesimin ve esnafın faydalanması için taksitlendirmenin vade sayısını artmasını istiyoruz.

Referandumda piyasalarda durum ne olur tahmininizce?

Bu tür durumlar da bir dalgalanma hep olur ve sonra durulur bunun yazılı bir tahahüdü yok tabii kehanete girer ama tahminimce evet te çıksa hayır da çıksa bir yükselme olacak ve ardından durgunluk gelecektir.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2696285/referandumda-altin-piyasasinda-dalgalanma-olacaktir