Erdoğan duyurdu, inşası başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıkladığı "100 Günlük Eylem Planı"nda, Sakarya ile ilgili bir madde de yer aldı. Erdoğan, konuşmasında dile getirdiği 5. maddede Sakarya'da yapılacak olan yöresel konut projelerinin inşasına başanacağını açıkladı.

O madde, eylem planı listesinde şöyle yer aldı: "5-Sakarya, Düzce, Kocaeli, Bolu ve Zonguldak illerinde yöresel konut projelerine başlanacak"

İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda dar gelirlileri sevindirecek maddeler yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde açıkladığı eylem planı kapsamında 9 bin konut ve sosyal donatının tamamlanması sağlanacak. Ayrıca 10 bin aileye ise sosyal konut satışı gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra şehit aileleri, harp ve vazife malullerine faizsiz konut kredisi sağlanacak.

Yöresel Mimari Nedir?

Kendi tarihselliği içerisinde bu kadar zengin bir yapısı olan geleneksel konut mimarisi, günümüz bakış açısı ile ele alındığında daha da önemli hale gelmektedir. Çünkü her biri kendi içerisinde özgün olan bu yapılar, gerek doğal şartlar gerekse bakımsız kalarak zarar görmekte, hatta yok olmaktadır. Yerel malzeme ve yapım teknikleri ise teknoloji ve hızlı yapılaşma ile önemini yitirmekte ,'yer'e özgü olmayan, mimari tarzı bulunmayan yapılar üretilmektedir.

Türk Evi'nin mekânsal kullanımı ve yapım teknikleri, günümüz kullanımları ile karşılaştırmalı olarak incelendiğinde; kırsal alanlarda konut ve yerleşim dokusunun sürdürülebilirliğinin sağlanması için geleneksel ile çağdaş kullanım kriterleri birlikte düşünülmelidir. Geleneksel Anadolu-Türk Evini biçimlendiren faktörlerin günümüzde geçerli olanlarının ve yeniden yorumlanması gerekenlerinin düşünülerek, kaynağını kırsal yerleşimlerden alan yeni bakış açılarının önünü açmak gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında konut tipolojisinin güncelliğini yitirmediğini, tam tersine yaşayan ve çağdaşlığını koruyan, bugünden yarına eklemlenerek dönüşen mekânlar olduğunu,

dolayısı ile bu geleneği devam ettirmek için; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü olarak geleneksel ev kültürümüzü geleceğe taşımak amacı ile 2013 yılından itibaren ülke genelinde "yöresel mimari, yerel malzeme " düşüncesi ile öncelikle kırsal yerleşimlerdeki yöreye ait olmayan, silueti bozan yapıların yerine örnek mimari yapı projelerinin üretilmesi hedeflenmiştir.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2696568/erdogan-duyurdu-insasi-basliyor