Toçoğlu; "Vaatlerin üzerinde yatırım yaptık"

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, RATED ortak yayınına konuk oldu.

Başkan Toçoğlu, altyapı yatırımları, raylı sistemler ve daha birçok konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Vaatlerin üzerinde yatırımlar

2014 seçimlerindeki vaatlerine ilişkin konuşan Başkan Toçoğlu, "2014 seçim vaatlerimizde yer almayan birçok projeyi hayata geçirdik. Öte yandan seçim kitapçığımızda yer alan projelerimizin yüzde 95'ini tamamladık. Şehrimizin tamamında asfalt çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Hamdolsun grup yollarımızın asfalt konusunu büyük ölçüde tamamladık. Ayçiçeği Vadisi ve Bisiklet Adası projelerimizin arasında yoktu. Hizmete aldık. Yeni Hal Kompleksi ve SEKAY inşaatı devam ediyor. 100 milyonluk yatırımla Türkiye'ye örnek bir projeyi tamamlıyoruz. Karasu SGM, yeni duble yollar, altyapı projeleri ile Tarihi Uzunçarşı, Kadınlar Plajı, Hendek Yaşam Merkezi, Arifiye Park, Millet Bahçesi, köprüler 2014 vaatlerimiz arasında yer almıyordu" dedi.

Altyapı sağlamsa üstyapı da sağlam olur

Altyapı yatırımlarını değerlendiren Başkan Toçoğlu, "Altyapısı sağlam olmayan bir şehrin üstyapısı da sağlam olmaz. Depremden sonra Sakarya'da ciddi altyapı eksikliği oluştu. Göreve geldiğimizde bir tercih yapmalıydık. Eğer insana ve doğaya saygılı bir şehircilik anlayışı benimsiyorsak bunları yapmamız gerekirdi. Hamdolun bugün Sakarya'da su çeşmelerden içiliyor. Bizim altyapıya yaptığımız hizmetler asıl ihtiyaçtır. Suyun yüzde 70'inin toprağa karışmasını nasıl açıklayabiliriz? Çeşmeden akınca bunu göremeyebilirsiniz ama vicdan sahibiyseniz rahat uyuyamazsınız. Sakarya'da atıksuları dünya standartlarında arıtıyoruz. Yüzde 80'le Türkiye'de başka örneği yok. Atıklar denize, nehre, göle akıyordu. Biz ilçelerimize atıksu arıtma tesisleri kurduk. Bundan daha güzel çevrecilik olur mu?" dedi.

Raylı sistem üzerinde çalışıyoruz

Raylı sisteme ilişkin yöneltilen soruyu da yanıtlayan Başkan Toçoğlu, "Biz göreve ilk geldiğimizde ulaşım master planını tamamlamış bir kurumuz. Burada en çok dikkat etmemiz gereken nokta milletimizin vergileriyle yaptığımız işlerde dikkatli ve faydalı olmalıyız. Raylı sistemler en rahat ve konforlu ulaşım sistemleridir. Nüfus projeksiyonlarını dikkate alarak çalışmalar yapıyoruz. İstişareler yapıyoruz" diye konuştu.

Şehre odaklı çalışma

Adaylık sürecine ilişkin paylaşımlarda bulunan Başkan Toçoğlu, "Partimiz gereken çalışmaları yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız son kararı verecek. Süreçler biter, önemli olan bu süreci güzel götürmek. Yüz yüze bakıyoruz. Birbirimizi kıracak işlerden kaçınmamız lazım.Biz şehre odaklı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Bu şehir hepimizin
Sakarya'nın uyum noktasında çok iyi bir noktada olduğunu ifade eden ve sözlerini birlik beraberlik vurgusuyla tamamlayan Başkan Toçoğlu, "Hamdolsun Sakarya'mız son yıllarda önemli bir gelişim ivmesi yakaladı. Bu şehir hepimizin. Bizim bu şehirden başka gidecek yerimiz yok. Dolayısıyla şehrimizin kıymetini bilelim. Bir şehir içinde yaşayanlarla beraber ortak çalışılırsa tam anlamıyla yaşanabilecek seviyeye gelir. Eksikliklerimiz elbette oldu. Bu eksiklikleri hep birlikte tamamlayalım. İnşallah hep birlikte geleceğe daha da güvenle bakan bir şehir inşa edelim" dedi. Toçoğlu, ortak yayını dinleyen tüm hemşehrilerine de selamlarını gönderdi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2698842/tocoglu-vaatlerin-uzerinde-yatirim-yaptik