Dahi çocuklar yetiştiriyorlar

Hayatının 33 yılını kesintisiz olarak İlköğretim ve Yükseköğretim kademelerinde eğitim ve eğitim yönetimi hizmetiyle geçiren Cemil Ergin, 33 yıl boyunca edindiği deneyimlerini kamu görevinden emekli olduktan sonra da sürdürmeyi hep istemiş. Beş yıllık bir araştırmadan sonra, çocuklardaki algılama ve usa vurma becerilerinin kazandırılması halinde, hayal güçlerinin yükseleceği ve doğru sonuca varabilme becerilerinin artacağına inanan Cemil Ergin, bu amaçla yola çıkarak Melik Duyar tarafından geliştirilen Mega Aritmetik yöntemini seçti.
Bir şirket ortağı ile birlikte Erenler ve Serdivan İlçelerinde birer Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezini hizmete sunan Ergin bu merkezlerde dahi çocukları yetiştirmediklerini tam tersine dahi çocuklar yetiştirdiklerini belirtti.
"Mega Aritmetik™ Dünya Hafıza ve Zihinsel Matematik Olimpiyatları Başkanı Melik Duyar tarafından geliştirilmiş, çocukların beyin gelişimine uygun olan, beyne uygun zihinsel aritmetik teknikleriyle hafıza tekniklerini birleştiren ve beyinde sinerji yaratan çok özel bir zihinsel aritmetik öğretim sistemidir" diyen Ergin, "Mega Aritmetik™, zihinsel aritmetik veya diğer bir ifadeyle mental aritmetik kanalıyla, matematik alanında elde edilen zihinsel bir beceridir. Bu zihinsel beceri çocukların matematik yeteneklerini güçlendirerek geliştirmekte ve hesap makinesinden daha hızlı olarak zihinsel aritmetik işlemlerini doğru bir şekilde yapmalarını sağlamaktadır. Başlangıçta çocuklar Melik Duyar'ın geliştirdiği Paritmetik™ sistemiyle sadece on parmakla 1'den 99'a kadar saymayı öğrenerek, toplama ve çıkarma işlemlerini yapmayı öğrenmektedirler. Daha büyük sayılarla karmaşık işlemleri yapmak için daha sonra abaküsün en gelişmiş hali olan sorobanı kullanmaktadırlar. Bir sonraki etapta çocuklara parmaklarını ve sorobanı kullanmadan, hayal güçlerini kullanarak beyin gücüyle zihinsel aritmetik işlemlerini yapmaları öğretilmektedir. Bu etap yüksek bir konsantrasyon ve hayal gücü gerektirmektedir. Bu özel yetenek çocuğun zihinsel işlem becerilerine dayanmaktadır. Mega Aritmetik™ sistemiyle yapılan egzersizlerde beynin her iki yarım küresi de uyarılmakta ve beynin düşünme kapasitesi maksimum seviyeye çıkartılmaktadır" dedi.

Cemil Ergin uyguladıkları yöntemin çocuklara kazandırdığı artıları şu şekilde açıkladı: "Hızlı ve doğru hesaplama becerisi kazandırır. Keskin görüş, işitme ve algılamayı güçlendirir. Zihinsel becerilerin artmasına yardımcı olur. Keşfedici düşünmeyi kolaylaştırır ve geliştirir. Dikkat ve kosantrasyon gücünü artırır. Hızlı refleks ve akıl yürütme becerileri gelişir. Grup egzersiz çalışmasıyla etkin bir eğitim almayı sağlar. Özgüven duygusu artar."
Ergin sözlerini "Biz dahi çocukları yetiştirmiyoruz. Biz dahi çocuk yetiştiriyoruz" diyerek tamamladı.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2698887/dahi-cocuklar-yetistiriyorlar