MHP'de taşlar yerinden oynayacak

Coşkun Bilir
Coşkun Bilir

18 Mart'ta yapılan 12. Olağan Büyük Kurultayından sonra, Devlet Bahçeli yönetim ve üst kadrolarında büyük bir değişime gitti.

MHP üst kadrolarında yapılan bu değişimin tabana yansımaları ne olacak?

Bu konuda Ankara'da büyük bir hazırlık yapıldığı herkes tarafından konuşuluyor.

Özellikle teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin'in yeni oluşan yönetimde yer bulamaması, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin üstünü çizdiğini söylüyor yakın çevreler...

AK Parti-MHP ittifakında ciddi bir oy kaybı yaşanacağı, bununda Milletvekili sayısına yansıyacağını söyleyen MHP yöneticileri her İl'de kuvvetli adaylar ile yola devam edeceklerini açıktan beyan ediyorlar.

Bu şartlarda Sakarya'da MHP nasıl bir yol izleyecek?

Her şeyden önce Milletvekili Zihni Açba'nın bir daha aday gösterilmeyeceğine kesin gözü ile bakılıyor.

Milletvekilliği süresince varlığı ile yokluğu belli dahi olmayan Zihni Açba'nın karne notunun düşük olduğunu MHP'ye gönül veren her kesim tarafından duyuyoruz.

Bu dört yıllık süreçte Sakarya adına en ufak bir proje üretmeyen, etkili bir muhalefet yapamayan Zihni Açba'nın tekrar aday gösterilmesi bana göre de çok ufak bir ihtimal...

İl Başkanlığı süresince MHP'yi bütünleştirmesi üç hilal etrafında toplaması beklenen Levent Bülbül'ün bu konuda sınıfta kaldığını, daha da ötesi MHP'yi kimilerine göre üçe, kimilerine göre ikiye bana göre MHP küçük olsun, benim olsun mantığı ile yönettiğine hepimiz şahidiz.

Özellikle 15 Temmuz gecesi hainler tarafından yapılmak istenen darbe girişiminde tüm Parti üyelerine 'kimse sokaklara çıkmasın' mesajı ise bir kenara not alınmış olarak duruyor.

Büyük Kurultay'dan sonra Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin'in pasifize edilmesi Levent Bülbül'ün 2019 da yapılacak olan Genel seçimlerde önünde en büyük engel olarak durmaktadır.

Tüm bu gelişmelerden sonra MHP'de nasıl bir yol izlenecek?

Geçmiş seçimlerde MHP'den sürekli aday olan bazı isimlerin İYİ Parti'ye geçmesinden sonra gözler yıllarca İl Başkanlığı yapmış olan Mehmet Erdoğan-Yüksel Ayanoğlu-Aydoğan Aslan-Ali Rıza Acartürk-Mehmet Göktürk gibi MHP'lilikleri ve Ülkücülükleri asla tartışılmayacak isimlere çevrildi.

Bu kişilerin isimlerini 2019 Genel seçimlerinden önce çok sık duyacağız. Özellikle Mehmet Erdoğan ve Ali Rıza Acartürk isimleri daha bugünden seslendirilmeye başlandı bile...

Görülen şu ki;

MHP'de kartlar yeniden karılacak.

Genel Merkez ile bugüne kadar küs olan bazı isimler Ankara'ya çağrılacak.

İstişarelerde bulunulacak, geçmişte dargınlar barışacak ve MHP'de yeni bir yapılanmaya gidilecek.

Açıkçası MHP'de taşlar yerinden oynayacak.

- Medyabar, Coşkun Bilir tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/2699774/coskun-bilir/mhpde-taslar-yerinden-oynayacak