CHP'li kadınlardan çağrı

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Füsun Çetin, Türkiye genelinde 22 Kasım- 1 Aralık tarihleri arasında bir hafta boyunca sürecek kampanyayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada,''25 Kasım 1960, Dominik Cumhuriyeti, Patria, Minevra ve Maria Teresa adlı üç kız kardeş diktatörlüğe karşı mücadele ederken, tecavüz edildikten sonra vahşi şekilde katledildiler. Araba kazasında öldükleri söylendi, onların anısı, özgürlük ve insan hakları için verdikleri mücadele, kadın hareketinin bir sembolü haline geldi. Birinin kod adının Kelebek olmasından esinlenerek; üç kız kardeş, dünya da ''Kelebekler'' adıyla efsaneleştirilerek anıldı.

Önce 1981 Latin Amerika Kadın Kurultayı, daha sonra 1985 yılında, BM tarafından 25 Kasım;'' Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele ve Dayanışma Günü''ilan edildi. Dünyanın dört bir köşesinden kadınlar, efsaneleşen üç kelebeği anıyorlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, savaşa karşı; kadın dayanışmasını örgütlüyor, seslerini yükseltiyorlar. Kelebek misali kanat çırparak uçmayı sürdürüyorlar.

25 Kasım 2012 Türkiye, Sakine Akkuş, İpek Tekin, Songül Elçi, Ayşe Çakır, Hacer Alan, Arzu Yıldırım, Gülhan Akan, Emine Erdem, Remziye Çakmak, Adile Erzurumlu, Saliha Erdem, Arzu Odabaşı, Semiha Karadağlı, Ayşe Yılbaş, Şefika Etik, Fatma Şen, Gülan Yaşar? ve binlerce kadınımız yakınları tarafından öldürüldüler, onların yaşama hakkı ellerinden alındı

Ülkemizde kadına yönelik şiddet artmış durumda. Son yıllarda kadın cinayetlerinde %1400 artış oldu. Sadece 2011 yılında 257 kadın öldürülürken, 2012 yılının ilk altı ayında 100?e yakın kadın hayatını kaybetti. Cinsel saldırıya uğrayan kadınlardan korku, baskı gibi gerekçelerle şikayetçi dahi olamadı. Öldürülen her iki kadından biri kendi hayatına dair bir karar vermek istediği için öldürüldü. Devletten koruma talebiyle polise veya savcılığa başvuran kadınların yüzde 73?ü, sığınma evlerinde olan kadınların ise yüzde 27?si cinayete kurban gitti. Kadına karşı şiddet; sadece fiziksel değil, ekonomik, psikolojik ve cinsel olarak da sürmektedir.

Bu rakamlar, seçim dönemlerinde sık sık tekrarlanan kadına yönelik şiddete''sıfır tolerans''gösterildiği söylemlerini yalanlamaya yetiyor. Kadınlar kadın oldukları için şiddetin her türlüsüne maruz kalıyorlar. Organize ve sistematik şekilde öldürülüyorlar. Biz; Toplumsal cinsiyetin; erkeği otorite, iktidar sahibi olmaya zorladığı, çocukken eline silah olarak verdiği, ''namus'' gerekçe edilerek yakını olan kadını öldürmesinin emredildiği bu topraklarda'' şiddete karşı mücadele'nin sadece kadınların değil erkeklerinde sorunu olduğuna inanıyoruz.

Kadın yönelik şiddetle mücadeleyi bir kamu politikası olarak benimseyen ve sosyal politikalarını bu doğrultuda ele alan CHP?li kadınlar olarak biz; Eşit Temsil Eşit Katılım yolunda yürümeyi demokrasinin olmazsa olması olarak kabul ediyoruz'' dedi.

Biz; Barışa ve Huzura EVET diyoruz

Fusün Çetin, ''Ve Biz kadınlar; yıllardır emek ve demokrasi mücadelesi ile kadın özgürlük mücadelesinin birbirinden ayrılamaz olduğunun bilinciyle, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı bu mücadeleyi yürütmeye devam ediyoruz. Bellediğimizi diri tutmak ve bize dayatılan bunca şeyin altında ezilmemek için ''böyle gelmiş böyle gider'' diyenlere karşı,''yeter artık''diyen kadınların yaşamlarını kendi yaşamlarımıza katıyoruz.
Bizler, kadına yönelik şiddete karşı verdiğimiz mücadelede, umudu inancı ve güveni örgütlemek amacıyla KELEBEKLER ÖZGÜRDÜR! diyoruz.
Diyoruz ki, Kadınlar binlerce yıldır kozalarında acılarıyla duruyorlar. Şimdi özgürlüğe uçma zamanıdır. ''Bolluk, bereket, barış ve huzur'' için yola çıkmanın zamanıdır
Öyleyse ''Sol açık, yola çık'' dedi.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2699859/chpli-kadinlardan-cagri