SEDAŞ elektrik kesintilerini böyle savundu

medyabar.comolarak Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. basın bürosundan akşam saatlerinde basın kuruluşlarına gönderilen açıklamayı virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz..

Sakarya ve İlçelerinde SEDAŞ hatlarına yıkılan ağaçlar,kar ve buz yükü ile hatlarda iletken kopması sonucu enerji kesintileri bölgede etkili oldu. SEDAŞ Ekipleri arttırılırken SEDAŞ hizmet aldığı firmaları da göreve çağırdı.


TEİAŞ ARIZASI KARASU İLÇESİNİ ENERJİSİZ BIRAKTI

TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) 5.nci Şebeke İletim Tesis İşletme Grup Müdürlüğüne bağlı TEİAŞ Karasu 154/34,5 Kilovolt Trafo İndirici Merkezde karlı ağır hava koşulları ile birlikte enerji iletim hattında saat 05:30 itibariyleiletkenkopması sonucu enerji kesintisi yaşandı.

TEİAŞ bir gün önce de 10 saatlik planlı kesinti yaparak Zonguldak tarafından gelen ve yatırım programı kapsamında 35 Metrelik direklere tesis ettiği iletim hattına ait kalın kesitli iletken tellerin çekilmesi amacıyla, iş güvenliği ve çevre güvenliği için dağıtım hatlarında 30 Aralık Salı günü planlı kesinti gerçekleştirmiş ve Karasu Trafo Merkezini devre dışı bırakmıştı.

Karasu TEİAŞ İndirici Merkezi devre dışı kaldığında TEİAŞ'ın Karaman indirici merkezinden de Karasuya olan mesafesi 45 kilometre uzaklıkta olması ve gerilim düşümü yaşanmasına yol açacağı içinbesleme yapılamamıştı. 31 Aralık Çarşamba günü de sabaha karşı kesinti olması sonucu, TEİAŞın arızası nedeniyle SEDAŞ Çağrı merkezi aşırı aramalarla kilitlendi.

TEİAŞ yetkilileri TEİAŞ Karasu 154/34,5 Kilovolt Trafo İndirici Merkezinin devreye alınması için çalışmaların sürdürüldüğünü veTEİAŞ ekiplerinin sahada karlı arazide ve orman içlerindekopan iletken tellerin yeniden çekilmesi için çaba harcadılar.

SEDAŞ BÖLGESİNDE DİĞER İLLERDE

KOCAELİDE de aşırı yoğun kar yağışı, fırtına ile ağaç devrilmesi ve iletken kopmaları nedeniyle 14 Köy ve 5 Mahalle enerjisiz kaldı. Kartepe de Osmaniye Köyü, Yenice, Örnek Köy, Ayvalı, Balören, Kurtdere, Selimiye, Hasaney, Siretiye, Servetiye Karşı, Servetiye Cami, Gölcükte de Mahmuriye, Eski Ferhadiye, Nimetiye Köyleri.Gebzede de TEİAŞ?ın Tepe Ören Trafo İndirici Merkezindeki arıza gündüz saatlerinde çevredeki sanayi kuruluşları içinde sıkıntı yarattı.

DÜZCEDE Akçakocada 18 Köy, Çilimli, Cumayeri ve Yığılcada da 2 Şer köy, Gölyaka?da 11 Köyenerjisiz kaldı. Düzce merkez bağlı köy gruplarında da toplam 13 köyde enerji verilmesi için ulaşım sağlanması beklendi.

SAKARYADA 1 İlçe ve 1 Belde ve 98 Köy ve 31 Mahalle enerjisiz kaldı.

Karasu ilçesinin tamamı TEİAŞ 154 KV hatta iletken kopmasından dolayı enerjisiz kaldı.TEİAŞ Karasu Trafo İndirici merkezinin devre dışı kalması ile bu bölgedeki Belde ve Köylerin tamamınaenerji verilemedi.

Geyve ilçesinde Doğançay, Nuri Osmaniye, Şerefiye, Akıncı, İlimbey, Boğazköy, Kışlaçay, Karaçam, Dereköy, Kızılkaya, Örencik, Fındıksuyu, Maksudiye, Bağlarbaşı, Köprübaşı Köyleri.

Taraklı ilçesindeMahdumlar, Kemaller, Alballar, uğurlu, esenyurt, avadan, içdedeler gölveren mahallesi.

Kaynarca ilçesinde ise Arifağa mah, Karaçalı mahallesi.

Kocaali ilçesinde koğukpelit, çukurköy, akpınar, şerbetpınarı, çakmaklı, aktaş, süngüt, yanıksayfan, küplük, görele, yalpankaya, açmabaşı, çobansayfan köyleri, Karşı mahallesi, yalı mahallesi.

Hendek ilçesinde Kızanlık, bakacak, sümbüllü, şeyhler, dereköy, kocatöngel,

Ferizli ilçesinde, Sinanoğlu Beldesi, damlık mahallesi, Söğütlü ilçesinde akçakamış mah. imamlar köyü, beşdeğirmen, karateke, mağara, yeniköy, soğucak akyazı ilçesi madenler, boztepe, haydarlar, hanyatak, mahsurlar, taşyatak, gökçeler, azizağa, taşburun, ballıkaya, salihiye, kuzuluk topçu sırtı mah.

Karapürçek ilçesinde Hocaköy, kanlıçay, küçük karapürçek, mecidiye, ahmediye

Serdivan ilçesindearalık, çubuklu, selahiye, beşevler, alandüzü, kızılcıklı, esentepe, meşelik, dağyoncalı mahalleleri.

Erenler ilçesinde Çaybaşıyeniköy, Kayalar, memduhiye, yazılı, kozluk mahalleleri,

Adapazarı ilçesinde hataplı, elmalı, ışıklar, k.hataplı, örentepe, salmanlı, evrenköy, çamyolu, çukurahmediye mahalleleri.

Sapanca ilçesinde Memnuniye, Balkaya, ünlüce, muradiye, istanbuldere, Nailiye köyleri enerji alınamayan yerler oldu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2700451/sedas-elektrik-kesintilerini-boyle-savundu