Roma mezarında 3 insan iskeleti!

Geyve İlçesi Orman İşletme Müdürlüğü Doğantepe Deposu'nda yapılan zemin düzeltme çalışmaları sırasında ortaya çıkan Roma mezarında içerisinde 3 kişiye ait kemik parçaları bulundu. Sakarya Müze Müdürü Mürşit Yazıcı araştırma yapmak için bakanlıktan izin istediklerini ve o dönemde ailelerin tek bir mezara gömüldüğünü ve aile mezarlığı olabileceğini söyledi.
Geyve Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait iş makinesi tarafından yapılan düzeltme çalışmaları sırasında ortaya çıkan lahit mezarı gören çalışanlar, olayı Sakarya Bölge Müdürlüğe bildirdi. Geyve İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı jandarma ekipleri gerekli önlemleri alırken, İl Müze Müdürlüğü'nden gelen görevliler olay yerinde inceleme yaptı.
Araştırma sonunda 2 metre 10 santim boyunda, 0.55 metre enindeki mezarın tek parça taş kapaklı, etrafının tuğla örme olduğu tespit edildi. Mezar içinde 3 kişiye ait kemik parçaları bulundu. Mezarın Roma Dönemi'ne ait olduğu anlaşıldı.

Görevliler, mezar içi kurtarma kazısı yapabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin alınması gerektiğini belirterek mezarı kapattı.
Sakarya Müzesi Müdürü Mürşit Yazıcı, orman deposunda bulunan mezarla ilgili kazı çalışması başlatacaklarını belirterek, "Orada bir kurtarma kazısı yapmamız gerekiyor. Bakanlıktan izin talebinde bulunduk. Gelecek rapora göre kurtarma kazısı yapacağız" dedi. Tek mezarda 3 kişiye ait kemiklerin çıkmasıyla ilgili olarak ta mezarın aile mezarı olabileceğini belirterek, "O dönem de de üst üste gömülme geleneği vardı. Aynı aileden dede, baba, anne aynı mezara gömülüyordu. Bu olabilir. Bunu da bakanlığın izin vermesi üzerine kapsamlı araştırma yapacağız" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2700723/roma-mezarinda-3-insan-iskeleti