SESOB 'çırak sorunu' için kolları sıvadı

Ustalık gerektiren meslekler için çırak bulmak neredeyse imkânsız hale geldi.
Sakarya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan çıraklık meselesini masaya yatırmak için kolları sıvadı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Üniversitesi, İŞKUR, Meslek Odaları, Ustalar ve Kalfaları aynı masa etrafında toplayıp soruna çözüm aramak için hazırlıklara başlayan SESOB, öğrenci velilerini de toplantıya davet edecek.

NEDEN ÇIRAK BULUNAMIYOR?

Berber, terzi, aşçı, kaportacı ve daha birçok meslek temsilcisinin ortak sıkıntısı geleceğin ustası olabilecek isimlerin çırak olarak sektöre girmemesi...

Sektöre çırak gelmemesini eğitim sistemine bağlayanların sayısı hayli fazla olmasına rağmen, çıraklık eğitim merkezleri ile çocuklar eğitiminiçinde tutuluyor.

SESOB Başkanı Hasan Alişan geleceğinin ustalarının yetişeceği çıraklık sistemini olayın taraflarını bir masa etrafında toplamak için kolları sıvadı.

SORUNLAR TESPİT EDİLECEK

SESOB Başkanı Hasan Alişan

"Çıraklık sisteminin taraflarını aynı masa etrafında buluşturacağız. Veliler neden çocuklarını çırak vermediklerini, kalfalar ve ustalar ise süreçte yaşanan sorunları ve beklentilerini anlatacaklar. Meslek kuruluşlarının temsilcileri, Milli Eğitim, Sakarya Üniversitesi, İŞKUR anlatılan sorunları dinleyecek. Sakarya geleceğin ustalarının yetişeceği çıraklık sistemine yeni bir çıkış bulacak kanaatindeyim. Yapacağımız konferans çok ciddi bir meseleye çözüm olacak diye düşünüyoruz" dedi.

RAPOR YAYINLANACAK

Konferansa katılacak kurumlarla görüşmelerin sürdüğünü anlatan Başkan Alişan;

"Çırak arama konferansına davet edeceğimiz kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimiz sürüyor. Amacımız çıraklık meselesine kalıcı çözüm üretmek. Veliler çocuklarının geleceğini yakından ilgilendiren meselede söz sahibi olacak. Toplantımızın raporunu kamuoyuyla ve ilgili makamlarla paylaşacağız. Çıraklık sisteminin önünü açacağına inandığım konferans diğer kentlere de rol model olacak. Sorunlar tespit edilip, çözüm önerileri ortaya konacak. Eksiksiz bir konferans için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2701840/sesob-cirak-sorunu-icin-kollari-sivadi