Sakarya müzesi yenileniyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz ve Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Erdoğan Atabek ile birlikte Sakarya Müzesini ziyaret eden Milletvekili Doç. Dr. Ayşenur İslam, Müze Müdürü Mürşit Yazıcı?dan binaya ve teşhir salonlarına dair sorunları dinledikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılan başvuruların olumlu sonuçlandığını, Müzedeki tadilatın gerçekleşmesi için gerekli olan ödeneğin ilgili kaleme intikal ettirildiğini söyledi.
1910?1915 yıllarında zeminle birlikte üç katlı olarak inşa edilen binanın, 14 Haziran 1922'de Mustafa Kemal?in annesi ile buluştuğu ve konakladıkları ev olarak bilindiğini, 1983 yılında sivil mimarlık örneği olarak tescil edildiğini, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırıldıktan sonra aslına uygun olarak yeniden yapıldığını ve 1993 yılında Müze olarak hizmete açıldığını belirten İslam, 17 Ağustos depreminde vitrinlerde ve eserlerde meydana gelen hasar nedeniyle ziyarete kapatılan Müze?nin tadilat çalışmalarından sonra 2003?te yeniden hizmete açıldığını belirtti.
Doç. Dr. Ayşenur İslam, arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin bir arada sergilendiği teşhir salonunun ihtiyaca cevap vermemesi dolayısıyla yeni bir teşhir salonu ihtiyacının doğduğunu, belirterek tahsis edilen ödenekle bu ihtiyacın kısmen de olsa karşılanabileceğini söyledi ve İl kültür Müdürü Yorulmaz ile Müze Müdürü Yazıcı?ya bu konuda gösterdikleri gayret için teşekkür etti.
Depo olarak kullanılan alanı ve yer darlığı dolayısıyla bahçede sergilenen müze envanterini de gezen Milletvekili İslam, bundan sonraki çalışmalarının Müzeye daha uygun koşullarda bir depo kazandırmak konusunda yoğunlaşacağını belirtti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2701952/sakarya-muzesi-yenileniyor