Karasu balıkçı barınağı için olumsuz haber

Geçtiğimiz hafta beraberinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir ve Teknik Müdür Yardımcısı Ali Ulvi Özerdem'le birlikte Karasu'ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık Daire Başkanı Ramazan Çelebi, balıkçı barınağı için belirlenen yerde incelemelerde bulundu.

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şakir Şen'le durum değerlendirmesi yapan heyet, balıkçı barınağı için seçilen yeri uygun bulmadıklarını belirttiler.

Balık girişini engeller

Barınakla aynı proje kapsamında yer alan nehir ağzı taşlamasının özellikle mersin balığı neslinin devamı açısından sakıncalarını hatırlatan Daire Başkanı Çelebi, Su ürünleri Fakülteleri'nden de benzer görüşler geldiğini söyledi. Neslini tatlı suya yumurta bırakarak devam ettiren mersin ve benzeri deniz balıklarının nehir ağzı girişlerine taşlama gibi müdahalelerle yapılacak değişikliklerden olumsuz anlamda etkilendiğini hatırlatan Çelebi "Bu nedenle barınak projesi liman tarafına kaydırılabilir mi diye düşünmek lazım. Bir işi yaparken enine boyuna düşünülmek gerekiyor" diye konuştu.

Doğuya kaydırılabilir

Öte yandan nehir ağzı taşlaması ve balıkçı barınağı projesinin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinde Tarım İl Müdürlüğü'nün olumsuz görüş bildirdiği öğrenildi. Bu gelişme karşısında balıkçı barınağının liman tarafına kaydırılarak yapılacağı, nehir ağzı taşlamasıyla ile ilgili olarak yeni bir durum değerlendirmesine gidilebileceği belirtiliyor.

karasuhaber.com

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2702308/karasu-balikci-barinagi-icin-olumsuz-haber