'Matematik doğanın dilidir'

MATEMATİK DOĞANIN DİLİDİR

Matematik, doğayı "yaklaşık olarak bile olsa" anlamamızı sağlar. Teknolojik gelişmeler bunun bir kanıtıdır diyen Murat Tosun;

Dün için bilinmez olan birçok şey bugün günü gününe, hatta saati saatine bilinmektedir. Geçmişte güneş tutulmasına , ayın tutulmasına farklı anlamlar yüklenirken, bugün hangi yıl hangi ay , hangi saatte güneşin tutulacağı, ayın tutulacağı , tsunami olup olmayacağı kolayca hesaplanabiliyor ve böylece insanoğlu tedbirlerini alabiliyor.

DEPREM

Şimdi matematikçilere düşen çok önemli bir görev daha var, oda depremlerin nerede, ne zaman olacağı ile ilgili çalışmalar yapmak.

Tosun Matematiğin; Biyoloji, Fizyoloji, Ekonomi, Enerji alanlardaki kullanımlarından bahsettikten sonra Matematiğin Tıp ve Kriptoloji ilişkilerine de deyindi.

Öğrencilerin hayranlık ve ilgiyle dinlediği seminerlerine devam edeceği ve matematiğe karşı olan ilgiyi arttıracağını ifade etti, eğitimin olduğu her yerde varım diyen Tosun ilgiden memnuniyet duyduğunu belirterek, çalışmalarına destek olan tüm zümrelere teşekkür etti.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2702412/matematik-doganin-dilidir