Sıcak havalarda kurbanlık alırken dikkat!

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız'ın sıcaklardan etkilenen kapalı ahır besisinde bulunan hayvanların sağlıkları açısından yaptığı açıklama;

"Sıcak havaların gelmesiyle birlikte kapalı ahır besisinde bulunan kurbanlık hayvanlar sağlık ve de gelişme açısından olumsuz etkilenmektedirler. İşletme modern ve de bilimin işiğinda inşa edilmemiş ise, işletmede gerek solunum, gerekse ayak ile ilgili sağlık sorunları ciddi anlamda ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

İşletmeden kaynaklanan havasız yaşam ortamları kurbanlık ve de diğer verim yönlü hayvanları(süt,besi)olumsuz olarak etkiler. İşletmede ekonomik verim kaybına yol açar. Karsız işletmeler de maalesef zamanla kapanırlar.

Biz veteriner hekimler işletme yerinin ve meteorolojik şartların uygun olması durumunda açık besiyi tercih ederiz. Kapalı besi yapılacaksa işletmedeki besi hayvanlarında yada süt hayvanlarında oluşan, amonyak, metan gazlarını, hayvanların rahatı bozulmadan tahliye edilmelidir.

Ahır işletmesindeki hayvanlar camlar karşılıklı açılarak cereyanda bırakılmamalıdır. Havalandırma mümkünse bacadan yeterli oranda yapılmalıdır.Kurbanlık hayvanların her türlü iç dış parazit uygulamaları serbest veteriner hekim kontrolünde bugünlerde yapılmalı, ayrıca optimal verim için beslenme konusunda serbest veteriner hekimden destek alınmalıdır.

Değerli üreticilerimize bol kazançlar dileriz. Saygılarımızla"

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2702436/sicak-havalarda-kurbanlik-alirken-dikkat