Şehir - Üniversite ilişkisi bu toplantıda masaya yatırıldı

Rektörlük toplantı salonunda gerçekleştirilen Senato Toplantısında Başkan Toçoğlu'nun yanı sıra, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sakarya Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Kadir Ardıç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan, Rektör Yardımcıları ve öğretim görevlileri yer aldı.

Önemli Bir Paydaş

Toplantıya katılımlarından ötürü Başkan Toçoğlu'na teşekkür ederek konuşmasına başlayan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Yeni üniversite tanımında üniversiteler hem bilimsel çalışma, eğitim ve araştırma yapacak; hem de bulunduğu bölgenin sorunlarının çözümüne yönelik önerileri sunacak. Bu çözüm önerilerini uygulama noktasında da paydaşları ile çalışacak. Bu, üniversitelerin olmazsa olmaz özelliklerinde biridir. Üniversitemizin en önemli paydaşı olan Büyükşehir Belediyesi'nin şuan süren mevcut projeleri ve gelecek için vizyonu ayrıca bu noktada üniversitemize düşen roller gibi konuları Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu ile görüşmeye devam edeceğiz" dedi.

Şehir Algısı Değişti

Rektör Prof. Dr. Elmas, "Şehrimize iyi öğrenciler gelmezse, üniversitede yaptığımız çalışmaların pek de bir anlamı kalmıyor. Bu açıdan sadece üniversite değil şehir de önemlidir. Büyükşehir Belediyesi'ne de bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Tabiki son yıllarda şehrimizde önemli değişiklikler meydana geliyor. Artık öğrencilerimizin şehir algısı da değişti. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarının önemi büyük. Özellikle rica etmiştik: üniversite yolunda bir çalışma yapılması konusunda. İnşallah yapılan çalışmalar neticesinde bu yol kısa süre içerisinde çok daha güzel bir görünüme kavuşacak" ifadelerini kullandı.

Her Şey İnsan İçindir

Başkan Zeki Toçoğlu, "Yaklaşık 7 yıllık üniversite kariyerimin ardından siyasete atıldım. Hem Serdivan'da hem de Büyükşehir Belediyesi'nde önemli işlere imza atarken burada edindiğim tecrübelerin çok faydasını gördüğümü ifade etmek isterim. 1999 yılında Serdivan'da başladığımız göreve, 2009 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile devam ettik. Biz daha işin başındayken 'Herşey İnsan İçindir' anlayışıyla yola çıktık. Göreve geldiğimizde öncelikle hemşerilerimizle, paydaşlarımızla nasıl bir kent istediğimize ve sorunları hangi yöntemlerle çözeceğimize karar verdik" diye konuştu.

Genç ve Dinamik Bir Kadro

Başkan Toçoğlu, "Temel hedefimizi: hemşerilerimizin günlük hayatlarını kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini yükseltmek, daha güvenli, daha yaşanabilir bir kent inşa etmek, yerel hizmetleri zamanında ve kaliteli bir şekilde sunmak ve başarıyı hemşerilerimizin memnuniyetinde aramak şeklinde sıralayabiliriz. İnsanı temel alan, toplumun ihtiyaçlarını önceleyen, özellikle dezavantajlı gruplara karşı pozitif ayrımcılık gözeten, çevreye duyarlı, sürdürülebilir kalkınmayı esas alan, kentsel dönüşüme önem veren, sorunlara kalıcı çözümler üreten, şeffaf bir yönetim oluşturmaya çalıştık. Genç ve dinamik bir kurumsal yapı oluşturduk. Kendimize somut hedefler koyduk. Sınırlı olan kaynaklarımızı da etkin bir şekilde kullandık" ifadelerini kullandı.

Tarım Arazilerini Koruyoruz

Başkan Toçoğlu konuşmalarını şu şekilde sürdürdü; "Sakarya yüzde 51'i tarım arazisi olan bir şehir. Aynı zamanda kendisine yön olarak hem tarım hem sanayi hem de turizmi belirlemiş bir kent. Yaptığımız çalışmaları tarım arazilerinin heba edilmesinin önüne geçerek gerçekleştiriyoruz. Zaman zaman tarım alanlarına zarar verecek uygulamaların yaygınlaşacağı konusunda endişeler doğuyor. Ancak endişe edilecek bir durumun olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bunun için sanayinin OSB'ler ile belirlenen alanlarda yapılmasına dikkat ettik. Kurulacak olan yeni OSB'ler için de önemli mesafeler kat ettik. Bu konuda da sanayi ve ticaret odamızla işbirliğimizi kuvvetli bir şekilde sürdürüyoruz."

Ulaşım Geleceğini Planladık

"Şehrin akışına yön vermek için planlama konusuna ayrı önem veriyoruz. Büyükşehir olarak planlamaların yeniden revize edilmesi konusunda büyük mesafe aldık. Şehrimizde yatay büyümeden yana olduğumuzu her zaman ifade ediyoruz. Meclis toplantılarımızı genellikle imar planları oluşturuyor. Bunun yanında Ulaşım Master Planı'nı yaptık. Ülkemizde bunu yapan sayılı belediyeler arasındayız. Baktığımız zaman çok yoğun bir trafik sorunundan bahsedemeyiz. Üniversitemizdeki yoğun öğrenci nüfusumuza rağmen hamdolsun sorun yaşamıyoruz. Ulaşım Master Planı'yla Sakarya'nın gelecekteki ulaşımda nasıl bir yön belirlemesi gerektiği ve hangi ulaşım araçlarıyla ne zaman hizmet sunması gerektiğini biliyoruz."

Çevreye Duyarlı Bir Sanayi

"Bunları yaparken şehrin dönüşümüne katkı sağlayacak çalışmaları da hayata geçirdik. Süpürgeciler sitesi, kamyoncular sitesi, 2. el oto galericileri, inşaat malzemecileri gibi şehrin içerisinde olmaması gereken kuruluşları da paydaşlarımızla istişareler neticesinde yeni yerlerine taşıdık, taşıyacağız. Şehre yatırım yapacak olan yatırımcılara üniversitemizden çevre konusunda raporlar almasını söylüyoruz. Şehrimize zarar verecek olan kuruluşlara karşı bir irade ortaya koyuyoruz. Kirli sanayinin şehre girmesine asla geçit vermiyoruz."

500 Milyonluk Yatırım

"Enerjimizi büyük ölçüde harcadığımız çalışma alanlarından biri de altyapı yatırımlarıdır. Şehrimizin tamamında önemli projeler gerçekleştirdik. Kuzey ve güney bölgelerimize hizmet sunacak atıksu arıtma tesislerimizde çalışmalar aralıksız sürüyor. Sapanca Gölümüze alternatif kaynak oluşturması açısından Akçay Barajı'nı inşa ediyoruz. Bu proje şehrimizin yaklaşık yüzde 40'lık su ihtiyacını karşılayacak. Esentepe'de çelik isale hattımızı hizmete aldık. Hamdolsun su konusunda şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadık. Baktığımızda bugüne kadar 500 milyonluk bir yatırım gerçekleştirdik. Şuanda devam eden yatırımlarımızın toplam maliyeti 250 milyon TL'dir."

SAÜ Şehrin Markasıdır

"Yaptığımız bu tüm çalışmaları tek başına gerçekleştirmekten ziyade paydaşlarımızla işbirliği içerisinde gerçekleştirmeyi ilke edindik. Özellikle Sakarya Üniversitemiz ile çok iyi bir çalışma ortamımız var. Sakarya Üniversitemizi şehrimizin bir markası olarak görüyor ve uluslararası alanda aldığı başarılarla gururlanıyoruz. Bu konuda bizim üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu da bir kez daha ifade etmek istiyorum. İnşallah Yenikent bölgemize de yaklaşık 10 milyonluk maliyetle 11 bin metrekarelik alanı üniversite bölgesi olarak kazandırmış olacağız. Suriyeli mültecilere yönelik de bir okul çalışmamız mevcut. Şehrimiz mülteci meselesinde üzerine düşeni yapıyor. Kısa süre içerisinde sığınmacı çocukların da düzenli bir şekilde eğitim görecekleri bir eğitim yuvası oluşturmuş olacağız."

Gerçekleştirilen soru cevap bölümünün ardından Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, günün anısına Başkan Toçoğlu'na hediye takdim etti.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2702902/sehir-universite-iliskisi-bu-toplantida-masaya-yatirildi