Niyazi Bağdat'ın 2nci hukuk zaferi!

Belediye statüsündeyken nüfusu 5 binden az olduğu için mahalleye dönüştürülen Kırkpınar'ın eski Belediye Başkanı Niyazi Bağdat'ın hakkında şikayet üzerine başlatılan incelemede, savcılığın takipsizlik kararına rağmen hakkında soruşturma izni veren dönemin Sapanca Kaymakamı Duruer ile soruşturma yapmakla görevlendirilen Sapanca İlçe Özel İdare memuru İrfan Özdilek Nişancı hakkında Sapanca Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı 75 bin liralık manevi tazminat davası sonuçlandı.

Davanın bugün görülen duruşmasına Bağdat'ın avukatı Hatice Ballı Taş katıldı. Davacı vekili Taş, delillerin toplandığını belirterek talepleri doğrultusunda davanın kabulüne karar verilmesini talep etti. Dosyayı son kez inceleyen mahkeme, davayı karara bağladı.

Davayı kısmen kabul eden mahkeme, Duruer yönünden 6 bin liralık tazminatın olay tarihi olan 31 Ocak 2005'den itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte Duruer'den tahsil edilerek Bağdat'a ödemesine karar verdi. Diğer davalı Nişancık yönünden ise 4 bin liralık tazminatın yasal faizi ile birlikte kendisinden alınarak davacıya ödenmesine hükmedildi.

OLAY

Niyazi Bağdat hakkında Kırkpınar Belediye Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Mustafa Nuri Soylu aleyhine gerçekleştirilmiş olduğu iddia edilen kamulaştırma işlemi nedeniyle şikayet yapılmış. Konuyla ilgili Sapanca Cumhuriyet Savcılığı'nın takipsizlik kararı ve Sakarya İdare Mahkemesi'nin, kamulaştırmanın usulüne uygun olduğu yönündeki kararına rağmen Duruer, Bağdat hakkında soruşturma izni vermişti. Bağdat'ın haksız soruşturmayı yargıya taşıması üzerine Duruer ve Özel İdare memuru İrfan Özdilek Nişancı hakkında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'görevi kötüye kullanma' suçundan dava açılmıştı. Yapılan yargılama sonucunda Duruer ve Nişancı, 1'er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti. Bağdat, haksız soruşturma ve yargılamaya maruz kalmasına neden oldukları gerekçesiyle Duruer için 50 bin lira ve Nişancı için de 25 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2703461/niyazi-bagdatin-2nci-hukuk-zaferi