Taraklı'da duygu dolu ziyaret

Taraklı İlkokulu´ndan mezun olduktan sonra Haydarpaşa Lisesi´ni bitiren Ali Özçınar, Fizik dersindeki başarısına bakarak üniversite tercihinde bulunduğunu anlattı. "Bizler o dönemde meslek ya da alan seçimimizi el yordamıyla, kendi kendimizi yönlendirerek yapardık. Tek 10 olan dersim fizikti. Ben de fizik dersindeki bu başarıma bakarak ODTÜ Fizik Bölümü´nü tercih ettim. Burayı kazanmama rağmen ailemin İstanbul´da olması sebebiyle İTÜ´ye kayıt aldırdım. Şimdiki dönemde rehber öğretmenlerinizin size bu konuda desteği çok büyük. Her meslek değerlidir, önemli olan kişinin mesleğini severek yapmasıdır."

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü´nden 1975 yılında mezun olduktan sonra PTT´ye girerek çalışma hayatına atıldığını ifade eden Özçınar, askerliğini tamamladıktan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü´nde çalışmalarına devam ettiğini anlattı. Bu süre zarfında Pakistan ve İran´a giderek buralarda ticaret ataşeliği görevlerinde bulunan Özçınar, yabancı dil bilmenin önemine vurgu yaptı.

Öğrenmenin yaşı olmadığını söyleyen Özçınar: "Ben 60 yaşından sonra KPDS gibi bir sınava, 20-30 yaşlarındaki gençlerle birlikte, hazırlandım. Bir iki kez başarısız deneyimlerim oldu; fakat kısa zaman içerisinde 74 puan alarak, gayret gösterildiğinde her türlü zorluğun da üstesinden gelinebileceğini gördüm. Ben çok başarılı bir öğrencilik hayatına sahip değildim, 5´ten şaşma 6´yı aşma, sistemiyle her zaman ortalamayı korumaya çalıştım. Düzenli ve gayretli çalışma sistemimin genel itibariyle bana başarıyı getirdiğini gördüm."

Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Özçınar: "Öğrencilerle bir arada olmaktan dolayı çok büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum. Türkiye´nin geleceğinde gençlerin çok büyük öneme sahip olacağını unutmamalıyız" diyerek sözlerini tamamladı.

Okul Müdürü Musa Gürol, programa katılımından dolayı Ali Özçınar´a teşekkür ederek, Özçınar´ın Taraklı İlkokulu´ndan mezun olduğu dönemin mezuniyet defterinden, kendisinin ve dönem arkadaşlarının fotoğraflarını göstererek, Özçınar´ın duygusal anlar yaşamasına sebep oldu

Murat DİRİ/Taraklı

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/2703941/taraklida-duygu-dolu-ziyaret